لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

وزیر خارجه فرانسه به مذاکرات کری و ظریف پیوست


عکس آرشیوی از لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در حال ورود به محل برگزاری مذاکرات اتمی با ایران در لوزان
عکس آرشیوی از لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در حال ورود به محل برگزاری مذاکرات اتمی با ایران در لوزان

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه که پیشتر محل گفتگوهای جاری هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی را ترک کرده بود، اواخر روز چهارشنبه به شهر لوزان در سوئیس بازگشت و در بدو ورود در مورد دستیابی به نتیجه گفت «تنها چند متر مانده، ولى همين گام‌هاى آخر هستند كه سخت‌تر است.»

به گزارش نیلوفر پورابراهیم خبرنگار اعزامی بخش فارسی صدای آمریکا وزیر امورخارجه فرانسه پس استراحت و مشورت با هيات مذاكره كننده فرانسوی، به جلسه گفتگوی جان كری، وزیر خارجه آمریکا و جواد ظريف، وزیر امورخارجه ایران پيوست. این جلسه همچنان ادامه دارد.

آقای فابیوس پس از ورود به لوزان گفت موضع فرانسه تغییر نکرده است. او اضافه کرد «ما خواهان یک توافق استوار هستیم ... اما هنوز به آن نقطه نرسيده ايم و كارها باقى مانده. آمده‌ام با همكارانم بر روى اين مسائل كار كنم.»

ساعاتی پیش از اظهارات وزیر خارجه فرانسه، همتای آلمانی او گفته بود که انتظار می‌رود پیشنهادهای جدیدی در غروب چهارشنبه مطرح شود، و در نتیجه احتمال دارد این گفتگوها به روز پنجشنبه کشیده شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، در هفتمین روز از ماراتن هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ در هتل بوریواژ لوزان، فرانک والتر اشتاینمایر با بیان این که انتظار داریم ایران موضع خود را تعدیل کند، گفت فردا خواهیم دید که اوضاع بر چه منوال است.

در همین حال سناتور جمهوریخواه مارک کرک، اواخر روز چهارشنبه در بیانیه‌ای دولت باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده را متهم کرد که در طول یک هفته گذشته به ایران یک سری «امتیازات خطرناک هسته‌ای» داده و در مقابل هیچ چیز جدی از ایران نگرفته است.

وی که چند ماه پیش به همراه سناتور دموکرات رابرت منندز طرحی را برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران در صورت به نتیجه نرسیدن این گفتگوها ارائه کرده بود، در ادامه این بیانیه، گفت «با تصویب طرح کرک-منندز، فشار بیشتری بر روی ایران برای رسیدن به یک توافق وارد می‌آوریم.»

رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که تصویب هر تحریم جدید در طول مذاکرات، به تلاش‌های دیپلماتیک جاری آسیب می‌زند، هشدار داد هر طرح تحریمی جدید را وتو خواهد کرد.

پیشتر در روز چهارشنبه، سخنگوی کاخ سفید آمریکا در نشستی خبری در واشنگتن، با بیان این که هنوز اختلاف‌هایی بین طرفین گفتگوها وجود دارد، گفت با این حال تا زمانی که گفتگوها سازنده باشد آن را ادامه خواهیم داد.

جاش ارنست همچنین گفت «تلاش ما (جامعه جهانی) این است که تمام راه‌های دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باید مسدود شود و ایران باید تعهدات جدی بدهد ... هنوز تعهد ملموس و مشخصی در مورد برنامه هسته‌ای از سوی ایران مشاهده نشده است.»

با وجود سپری شدن ضرب الاجل ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ برای رسیدن به یک تفاهم سیاسی در پایان مارس بر سر اجزای اساسی توافق جامع هسته‌ای، هیات‌های مذاکره کننده دو طرف این مذاکرات را بامداد چهارشنبه از سر گرفتند.

سال گذشته، دو طرف توافق کرده بودند که تا سه‌شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۴، درباره اصول اصلی یک توافق جامع، که هدف آن از یک سو رفع نگرانی‌های بین المللی از فعالیت‌های اتمی ایران و از سوی دیگر لغو تحریم‌های فلج کننده اقتصادی علیه ایران است، به نقطه‌ای مشترک برسند، که از آن به عنوان تفاهم سیاسی یاد می‌شد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که قرار بود عصر چهارشنبه در نشستی مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه ایران، نتیجه گفتگوهای یک هفته گذشته در لوزان را به اطلاع عموم برساند، در پیامی در توئیتر گفت «سخت مشغول نهایی کردن یک توافق هستیم. توافقی خوب.»

با آن که آخرین دور از این مذاکرات فشرده تا پیش از رسیدن به مهلت تعیین شده، تا پاسی از نیمه شب سه شنبه در جریان بود، دو طرف با تاکید بر آن که «توافق نکردن بهتر از یک توافق بد است»، تصمیم گرفتند بر خلاف دوره‌های گذشته، بدون اعلام تمدید مهلت مذاکرات، آن را در وقت‌های اضافه در روز چهارشنبه ادامه دهند.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد هیات ایرانی، با بیان این که درباره لغو تحریم‌ها دربرخی موارد راه حل‌هایی پیدا شده است، گفت «ما نمی‌توانیم توافقی داشته باشیم که در آنها لغو تحریم‌ها نباشد. حتما باید همه تحریم‌ها لغو شوند.»

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، آقای عراقچی با اشاره به این که ایران در گام اول خواهان رفع تحریم‌های اقتصادی است، گفت تحریم‌ها از لحاظ کمی و کیفی گستره خاصی دارد که شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا را شامل می‌شود.

معاون وزیر خارجه ایران پیشتر در گفتگویی زنده با تلویزیون دولتی ایران گفت «در پایان امروز توافقی نخواهیم داشت، چرا که توافق زمانی است که متن مکتوب و نگارش شده باشد؛ هر چند در برخی مسائل نگارش متن مکتوب آغاز شده است.»

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، روز سه شنبه لوزان را ترک کرد. وانگ یی وزیر خارجه چین نیز پیشتر مذاکرات را ترک کرده بود.

وزیر امور خارجه ایران صبح چهارشنبه با وزیران خارجه آمريكا، بريتانيا، آلمان و معاونان وزرای خارجه روسيه، چين و فرانسه، دیدار کرد، و پس از آن گفتگوهایی جداگانه با جان کری همتای آمریکایی خودش داشت.

در همین حال، سناتور جمهوریخواه تام کاتن، در واکنش به ادامه یافتن گفتگوها پس از پایان ضرب الاجل سه‌شنبه، گفت بهترین راه حل، ترک مذاکرات و بازگشت به موضع قدرت است، و در ادامه افزود کنگره باید فورا در مورد تحریم‌های ایران اقدام کند.

خبرنگاران منتظر گشايشی در مذاکرات
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:30 0:00

مذاکرات سه شنبه ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، تا ساعت یک و نیم بامداد چهارشنبه به وقت محلی در شهر لوزان سوئیس ادامه داشت، و پس از استراحتی از سر گرفته شد.

ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز از صبح روز چهارشنبه چند بار با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده و تیم امنیت ملی او، در ساعات ابتدایی پس از نیمه شب سه شنبه به وقت سوئیس، از طریق تله کنفرانس با جان کری و ارنست مونیز گفتگو کرده و در جریان آخرین تحولات صورت گرفته در مذاکرات قرار گرفتند.

ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که «در روزهای اخیر آنقدر پیشرفت داشته‌ایم که مذاکرات را تا چهارشنبه ادامه دهیم.»

این در حالی است که نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه بار دیگر هشدار داد که امتیاز دادن به ایران در لوزان به توافق بدی منجر خواهد شد، که اسرائیل، خاورمیانه و صلح جهانی را به خطر می‌اندازد.

به گفته بنیامین نتانیاهو، که از مخالفان سرسخت مذاکرات قدرت‌های جهانی با ایران است، اکنون زمان آن رسیده که جامعه بین المللی بر یک توافق خوب پافشاری کند.

این دور از مذاکرات، از هفته گذشته آغاز شد.

XS
SM
MD
LG