لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

بارگیری نفتکش چینی در جزیره خارک


خبرگزاری رویترز به نقل از منابع کشتیرانی چین می گوید یک نفتکش چینی درماه مارس درایران نفت خام بارگیری کرد. از ژوئیه گذشته که تحریم های اتحادیه اروپا بیمه گران را ازبیمه محموله های نفتی ایران منع کرد، این نخستین بار است که یک کشتی چینی نفت خام ایران را حمل می کند.

چین که به دلیل تحریم ها قادرنیست کشتی های خود را بیمه کند، در 9 ماه گذشته برای رساندن نفت خام ایران به پالایشگاه های خود به شرکت ملی نفتکش ایران متکی بوده است.

درگزارش رویترز گفته می شود اگر چین یک سیستم بیمه برای کشتی های خود فراهم آورد که به آنها اجازه دهد دوباره فعال شوند، آنگاه پالایشگاه های کشور می توانند واردات را افزایش دهند. چین بزرگترین شریک تجارتی ومشتری نفت ایران است و درسال ۲۰۱۲ روزانه حدود ۴۴۰ هزار بشکه نفت خرید.

گزارش رویترز به نقل از منابع و اطلاعات کشتیرانی حاکی است نفتکش عظیم یوان یانگ هو، با ظرفیت حمل ۲ میلیون بشکه نفت خام، درروزهای ۲۰ و ۲۱ مارس درجزیره خارک بارگیری کرد و اینک درمسیر چین حرکت می کند.

رویترز می گوید اسناد گمرک چین نشان می دهد در دو ماه نخست سال ۲۰۱۳ چین حدود ۴۱۰ هزار بشکه نفت خام ازایران وارد کرد، که ۳درصد نسبت به مدت مشابه در سال پیش بیشتر بود.
XS
SM
MD
LG