لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

اتکای بودجه ایران به درآمدهای نفتی


رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از وابستگی بیشتر بودجه سال ۹۲ به درآمدهای نفتی انتقاد کرده است.

مسعود میرکاظمی به خبرگزاری ایسنا گفته است شاخص سنجش میزان وابستگی به درآمدهای نفتی، عملکرد بودجه در پایان هر سال است. با این تعریف، بودجه سال آینده ایران نفتی تر از بودجه‌های سال های پیش خواهد بود.

آقای میر کاظمی همچنین گفته است که وزارت نفت باید بخشی از درآمدهای نفتی را به توسعه میدان های نفتی اختصاص دهد.

پیش از این گفته می شد که با توجه به تحریم های بین المللیِ اِعمال شده بر ایران بودجه سال ۹۲ وابستگی کمتری به نفت خواهد داشت.

کاهش درآمدهای نفتی، دولت محمود احمدی نژاد را در آخرین سال تدوین بودجه در کابینه اش، با مشکلاتی بزرگ روبرو کرده است. بودجه ای که با سه ماه تاخیر به مجلس شورای اسلامی ارسال شده و قرار است پس از پایان تعطیلات نوروزی بررسی جزییات آن آغاز شود.

مسعود میرکاظمی رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین گفته است وابستگی ایران به درآمدهای نفتی، در سال های پس از انقلاب اسلامی، همواره بیشتر شده و در بودجه سال ۹۲ نسبت به سال پیش از آن نیز افزایش نشان می دهد.

همه دولت های جمهوری اسلامی همواره بر کاهش وابستگی به این ثروت طبیعی ایران تاکید گذاشته اند، از جمله محمود احمدی نژاد وعده داده بود که پول نفت را به سفره مردم خواهد رساند. اما لایحه بودجه سال جدید نشان می دهد که حتی در روزهای دشوار تحریم خرید نفت از جمهوری اسلامی، درآمدهای نفتی ایران همچنان منبع اصلی درآمد های دولت است.
XS
SM
MD
LG