لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۹

اهداف پشت پرده سیاست خارجی کانادا در خاورمیانه


جان برد، وزیر امور خارجه کانادا
جان برد، وزیر امور خارجه کانادا
جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا در شرایطی به چندین کشور منطقه خاورمیانه سفر کرده است که برخی از رسانه ها و صاحبنظران سیاسی کشور اهداف پشت پرده این سفرها و دیدارهای او را مورد پرسش قرار داده اند.

روزنامه کانادایی گلوب اند میل در مقاله ای در این مورد می نویسد تردیدی نیست که این سفر برای وزیر امور خارجه فرصت دیگری فراهم می کند تا اثبات کند دولت فدرال برای دستیابی به هدف خود از سازش با برخی از کشورها سر باز می زند و با برخی کشورها راه می آید و مسیر مصالحه جویان را برمی گزیند.

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا گفته است «هدف ما ارتقای ارزش های کانادا است و این به معنای ارتباط با کشورهای دموکراتیکی که به حاکمیت قانون، از حمله حقوق زنان، اقلیت ها و همجنسگرایان احترام می گذارند». این در حالی است که بنا به گزارش این روزنامه، سیاست خارجی که بر اساس اصول اخلاقی بنیان نهاده شده باشد با سیاست کشورهایی همچون چین همخوانی نخواهد داشت.

آقای برد در سفر اخیر خود با مقامات رهبران کشورهایی همچون اردن، امارات متحده عربی، قطر، بحرین و عراق و چند کشور دیگر دیدار و گفتگو کرده است.

گلوب اند میل می نویسد هیچ یک از کشورهایی که وزیر امور خارجه دولت محافظه کار به آن ها سفر کرده است، دموکراتیک و یا مدافع حقوق زنان و حقوق اقلیت ها نیستند و هیچ یک از آن ها شاهد «بهار عربی» نبوده اند و از بین این کشورها، شاید عراق نمونه ای برای یک نظام دموکراتیک باشد که هنوز با موارد نقض حقوق بشر، خشونت و تنش های قومی و مذهبی عمیق و یک دموکراسی متزلزل دست و پنجه نرم می کند.

این نشریه کانادایی می نویسد نام ایران همچون سرودی به طور مرتب بر لبان وزیر امور خارجه تکرار می شود و آقای برد این کشور را «بزرگترین تهدیدی می خواند که متوجه صلح و امنیت جهانی است».

جان برد چشم های خود را بر چالش های داخلی عراق می بندد و این کشور را «یکی از بازیگران کلیدی منطقه» می نامد که «پتانسیل بسیار قوی» برای پیشرفت و تقویت مناسبت بازرگانی و سرمایه گذاری با کانادا دارد.

نویسنده گلوب اند میل یادآوری می کند وزیر امور خارجه کانادا در طی سفر اخیر خود به خاورمیانه، به عربستان سعودی سفر نکرد اما تردیدی نیست که این کشور که از نظر سلطه و ثروت یکی از رقبای جدی ایران تلقی می شود، از جمله کشورهای مورد علاقه و توجه دولت محافظه کار استفان هارپر است.

این روزنامه با اشاره به وضعیت نامساعد نقض حقوق بشر در عربستان سعودی، به ویژه حقوق زنان و سرکوب مخالفان در بحرین می نویسد کانادا برای حفظ منافع سیاسی و بازرگانی با متحدان خود در خاورمیانه، ارزش های خود را نادیده می گیرد.

کانادا در سال ٢٠١١ موافقت نامه ٤ میلیارد دلاری صادرات سلاح و تجهیزات نظامی به عربستان سعودی را امضا کرد. گفته می شود که اعضای خاندان سلطنتی عربستان سعودی از تجهیزات نظامی و خودروهای زرهی ساخت کانادا استفاده کردند تا اعتراضات ضددولتی «بهار عربی» در بحرین را سرکوب کنند. کانادا و دیگر کشورهای غربی عملیات سرکوب مشترک معترضان از سوی مقامات بحرین و عربستان سعودی را نادیده گرفتند، چون بحرین مناسبات راهبردی با ایالات متحده و منافع اقتصادی و بازرگانی با کانادا دارد.

گلوب اند میل در ادامه خاطرنشان می کند مناسبات کانادا و اردن نیز بر بنیان منافع مشترک و نادیده انگاشتن شرایط انسانی و حقوق بشر در این کشور استوار شده اند.
بر اساس گزارش سالانه وزارت امور خارجه ایالات متحده در مورد وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف، «در اردن عدم توانایی شهروندان برای تغییر دولت به شیوه های مسالمت آمیز، سوء استفاده نیروهای امنیتی از قدرت و نفوذ خود و عدم پاسخگویی و مصونیت آن ها و خشونت علیه زنان از جمله مهمترین موارد نقض حقوق بشر محسوب می شود».

براساس این گزارش شرایط امارات متحده عربی و بحرین نیز تفاوت چندانی با سایر کشورهایی که آقای برد به آن سفر کرده است، ندارند.

بنا به گزارش این روزنامه، سفر وزیر امور خارجه کانادا به پادشاهی قطر نیز مورد مشابهی برای مصحلت اندیشی اتاوا برای گزینش متحدان خود در منطقه و توسعه سیاست خارجی کشور محصوب می شود. در قطر نیز شهروندان از حق تغییر دولت به شیوه های مسالمت آمیز و آرام محروم هستند و زنان و همجنسگرایان از حقوق ابتدایی برخوردار نیستند.

این روزنامه کانادایی در پایان این مقاله می نویسد حقوق بشر و مسائلی از این قبیل که دولت محافظه کار آن ها را ارزشهای کانادایی می نامند، نباید قربانی منافع سیاسی شوند و سیاست خارجی کانادا در منطقه خاورمیانه که در کوران مسائل متناقضی همچون امنیت، کنترل تسلیحاتی، صدور روادید، حقوق بشر، تجارت نفت و ده ها معضل دیگر قرار دارد، از اهمیت قابل توجهی برخوردار خواهد بود و این در حالی است که دولت محافظه کار بر سر قدرت در کانادا نقش سودمندی در پیشبرد آن ها ایفا نکرده است.
XS
SM
MD
LG