لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

چند کشور از تحریم نفت ایران مستثنی شدند


وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است چین، هند، جمهوری کره، ترکیه و تایوان، بر اساس کاهش های اضافی در میزان خرید نفت خام از ایران، بار دیگر از تحریم های مندرج در بخش ۱۲۴۵ قانون مجوز دفاع ملی برای سال مالی ۲۰۱۲، مستثنی می شوند.

جان کری روز جمعه در بیانیه ای گفت «همان گونه که پرزیدنت اوباما روشن ساخته است، ایالات متحده تحریم های فعلی بر ایران را، در حالی که ۵ بعلاوه یک در جست وجوی توافقی فراگیر با تهران برای رفع نگرانی های جامعه بین المللی از برنامه اتمی است، بشدت اجرا خواهد کرد. »

کری می گوید میزان کاهش های اضافی بر پایه تجزیه و تحلیل فعالیت های شش کشور در خرید نفت در شش ماه گذشته تعیین می شود.

افزون بر این، مالزی، آفریقای جنوبی، سنگاپور و سری لانکا نیز بار دیگر از قانون تحریم ها مستثنی می شوند، زیرا نفت خام از ایران نمی خرند.

وزیر امور خارجه در بیانیه خود می گوید او به کنگره گزارش خواهد داد استثناء هایی از تحریم ها برای برخی معاملات در مورد نهادهای مالی مستقر در ۹ کشور برای یک دوره ۱۸۰ روزه قابل تمدید به کار خواهد رفت.

در بیانیه گفته می شود کارآیی تحریم های بین المللی در ترغیب ایران به نشستن درپشت میز مذاکره و موافقت با برنامه عملی مشترک که پیشرفت برنامه اتمی را متوقف می سازد، ثابت شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید «به عنوان بخشی از برنامه عملی مشترک که پنج به علاوه یک و ایران با آن موافقت کرده اند، ما تلاش برای کاهش بیشتر خریدهای نفت خام از ایران را به مدت شش ماه متوقف خواهیم ساخت. با این حال، تحریم ها از نظر افزایش خرید نفت خام ایران توسط مشتریان فعلی یا هر خریدی توسط مشتریان جدید، کاهش نمی یابد.»

جان کری تاکید می کند اجرای تحریم ها در شش ماه آینده، «برای اطمینان یافتن از این که برنامه اتمی ایران تنها برای مقاصد صلح جویانه اجرا می شود یانه، ادامه خواهد داشت.»
XS
SM
MD
LG