لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۳

گزارش روحانی از عملکرد صد روزه دولت


حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، با انتقاد از عملکرد دولت قبلی از جمله در حوزه اقتصادی، به مردم ایران وعده بهبود در زمینه‌های معیشتی داد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در صدمین روز تشکیل کابینه‌اش با شرکت در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی با سه خبرنگار، عملکرد دولتش را تشریح کرد.

آقای روحانی در این گفت‌وگو که روز سه‌شنبه -پنجم آذر- انجام شد و بیشتر بر تشریح وضعیت اقتصادی کشور متمرکز بود گفت در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد در شرایطی که کشور به سوی تحریم پیش می‌رفت و «دولت نیز این موضوع را می‌دانست و می‌گفت تحریم‌ها کاغذپاره است، وابستگی‌اش را به خارج در بخش اقتصادی بیشتر می‌کرد.»

آقای روحانی گفت واردات ایران در سال -۱۳۸۴،-آغاز دور اول ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد- ۳۸ میلیارد تومان بود و این رقم در سال ۹۰ به ۷۵ میلیارد رسید. او همچنین گفت «در سال ۸۳ کشور از نظر تولید گندم خودکفا شده بود اما از ساال ۸۴ به بعد سالانه خرید گندم از کشاورزان داخلی یک میلیون تن کاهش، و واردات گندم یک میلیون تن افزایش یافت.» آقای روحانی گفت «امسال ناچاریم بیش از هفت میلیون تن گندم وارد کنیم.»

آقای روحانی سپس به نقل از برخی مسئولان دولت پیشین که همچنان زمامداری برخی وزارتخانه‌ها را برعهده داشتند گفت که در پایان دولت قبلی، برخی استان‌ها فقط برای سه روز ذخیره گندم داشتند.

به گفته رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، طی شش سال نخست ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد دولت «بیشترین درآمد»در تاریخ دولت‌های ایران را داشته ولی در پایان دوره دوم ریاست جمهوری او «بدهکارترین دولت تاریخ ایران» است

آقای روحانی گفت آقای احمدی‌نژاد در جریان سفرهای استانی‌اش تعهداتی داده که در پایان دوره‌ هشت ساله‌اش تنها ۳۲ درصد آن‌ها را برآورده ساخته و بقیه را برای دولت بعدی به یادگار گذاشته است. رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت یکی از دلایل تورم شدید و نقدینگی بالا در ایران، استقراض کلان دولت پیشین از بانک مرکزی در رابطه با طرح مسکن مهر آقای احمدی‌نژاد بوده‌است. با این وجود او گفت که دولتش به طرح مسکن مهر متعهد است.

آقای روحانی در بخشی از سخنانش گفت «ما در سال‌های گذشته فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد کردیم ولی برای چینی‌ها، کره جنوبی‌ها و دیگران». او ابراز امیدواری کرد که از این به بعد حضور اقتصادی ایران در عرصه بین‌المللی بیشتر شود.

آقای روحانی می‌گوید در حالی دولت را تحویل گرفته که اقتصاد ایران بدترین رکود طی سه دهه گذشته را تجربه می‌کند، «به جز سال ۱۳۵۷ که انقلاب شده بود.» او گفت طی مدت سه ماهه تحویل دولت، توانسته «تورم نقطه‌ای» را از ۴۳ به ۳۶ درصد برساند. او همچنین وعده داد که تورم را تا پایان سال آینده شمسی، (حدود یک سال و نیم دیگر) به ۲۵ درصد برساند. آقای روحانی همچنین گفت تا پایان سال جاری، دولت او به پرداخت یارانه‌های نقدی ادامه می‌دهد و پس از آن تغییراتی در طرح هدفمندی یارانه‌ها خواهد داد و از جمله به اقشار کم درآمد بسته کالا تعلق خواهد گرفت.

آقای روحانی سیاست خارجی را اولویت دولتش خواند و گفت غنی‌سازی اورانیوم در خاک ایران از جمله خط قرمزها در این زمینه است. او وعده داد که در جهت رفع فضای امنیتی از کشور تلاش می‌کند و در این زمینه از جمله به انتشار کتاب‌هایی اشاره کرد که قبلا اجازه انتشار نیافته بودند.

احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور یکی دیگر از وعده‌های حسن روحانی در گفت‌وگوی اخیرش بود. این سازمان به دستور محمود احمدی‌نژاد منحل شده بود.

به مناسبت صد روزگی دولت حسن روحانی، یک کلیپ ویدئویی نیز در وبسایت آقای روحانی منتشر شده که در رسانه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای یافته است. در این ویدئو که به زیبایی تهیه و تدوین شده، قسمت‌هایی از سخنان آقای روحانی در مراسم تنفیذ با هم‌آوایی خوانندگان و نوازندگان زن و مرد به صورت صورت نماآهنگ درآمده است. رسانه‌های غربی انتشار این ویدئو را بخشی از تلاش‌ در جهت «دیپلماسی لبخند» آقای روحانی تعبیر کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG