لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

وزیر انرژی آمریکا: تحریم های ایران لغو شده، اعتماد بانک های جهان به زمان نیاز دارد


وزیر انرژی ایالات متحده روز دوشنبه پنجم مهر ماه در یک نشست خبری در وین اعلام کرد که آمریکا به تعهدات خود در مورد لغو تحریم های ایران پس از اجرای برجام، عمل کرده است.

ارنست مونیز با بیان این که تمام تحریم‌ها در ارتباط با فعالیت‌های هسته ایران برداشته شده است، گفت «این که بانک‌های بزرگ جهان تمایلی به همکاری با ایران ندارند، احتیاج به زمان بیشتری دارد تا آنها مجددا به این کشور اعتماد کنند.»

آقای مونیز همچنین اعلام کرد که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است.

این سخنان وزیر انرژی آمریکا همزمان با آن بیان شد که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت طرف مقابل ایران در مذاکرات هسته ای به تمام تعهدات خود در قبال رفع تحریم ها عمل نکرده است.

پیشتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز که برای حضور در اجلاس سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، از عملکرد آمریکا در لغو برخی از تحریم ها انتقاد کرده بود.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا بر لغو تمام تحریم‌های هسته‌ای ایران تاکید کرده و جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشست‌هایی با فعالان اقتصادی اروپا به آنها درباره همکاری اقتصادی با ایران اطمینان داده است.

به تازگی سحر نوروززاده سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا به صدای آمریکا گفته است که وزارت خارجه برای اطمینان دادن به کسانی که قصد معامله با ایران دارند هیات‌هایی را به کشورهای مختلف می فرستد و به فعالان اقتصادی درباره تحریم‌های لغو شده ایران مشاوره می‌دهد.

خانم نوروززاده تاکید کرد که پس از ۱۰ سال تحریم، ایران اکنون برای لمس مزایای برجام و لغو تحریم ها به زمان بیشتری نیاز دارد.

با وجود لغو تحریم های بین المللی علیه برنامه هسته ای ایران، باقی ماندن برخی از تحریم‌های مربوط به تروریسم و حقوق بشر و تجربه جریمه‌های سنگین از سوی آمریکا در سال های اخیر موجب شده است که بانک های اروپایی بزرگ از معامله با ایران خودداری کنند.

حال وزیر انرژی آمریکا گفته است که اعتماد بانک های بزرگ جهان به معامله با ایران به زمان بیشتری نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG