لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

آلن ایر: همه طرف‌های درگیر مذاکرات اتمی «خط قرمز» خود را دارند


آلن ایر: همه طرف‌های درگیر مذاکرات اتمی «خط قرمز» خود را دارند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

در حالی که ضرب الاجل گفتگوهای ایران و قدرت‌های جهانی برای رسیدن به توافق نهایی روز سه‌شنبه به مدت یک هفته دیگر تمدید شد، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه ایالات متحده در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرد که همه طرف‌های درگیر در این مذاکرات خط قرمز خود را دارند.

آلن ایر که همراه هیئت مذاکره‌کننده آمریکا در وین پایتخت اتریش بسر می‌برد، در پاسخ به این پرسش ستاره درخشش رئیس بخش فارسی صدای آمریکا که آیا خطوط قرمز تعیین شده رهبری ایران باعث طولانی شدن مذاکرات شده است یا خیر، گفت همه طرف‌های درگیر برای پیشبرد منافع ملی خود دارای خط قرمز و هدف نهایی هستند.

به گفته او، هدف نهایی ایالات متحده از گفتگوهای جاری، اطمینیان حاصل کردن از این است که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.

آلن ایر در ادامه با اشاره به باقی ماندن برخی اختلافات عمده میان دو طرف، گفت برخی از اختلاف‌ها هنوز حل نشده‌اند و ما نیاز داریم به وقت بیشتر که به یک راه حل نهایی برسیم که هم مورد پسند ایران باشد و هم مورد پسند گروه ۱+۵.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، سوم آذر ۱۳۹۲ به توافقی اولیه برای حل پرونده هسته‌ای ایران دست یافتند، که قرار بود ظرف یک سال به توافق نهایی تبدیل شود.

این مهلت بعداً تا پایان ماه ژوئن سال جاری (امروز نهم تیر ماه ۱۳۹۴) تمدید شد، و گفتگوهای فشرده دو طرف همچنان در وین، پایتخت اتریش، با هدف نگارش متن توافق جامع ادامه دارد.

طبق آخرین گزارش ها، طرفین توافق کردند مذاکرات را تا هفتم ژوئیه (۱۶ تیر ماه) ادامه دهند.

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا، همچنین در پاسخ به پرسش یکی از مهمانان برنامه ویژه بخش فارسی صدای آمریکا درباره گزارش‌های اخیر در مورد ارسال نامه از سوی باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده به رهبر جمهوری اسلامی ایران، گفت «چنین نامه‌ای از سوی پرزیدنت اوباما به رهبر ایران داده نشده است.»

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره نگرانی برخی کشورهای منطقه، از جمله اسرائیل و عربستان سعودی، از توافق احتمالی اتمی با ایران گفت «اگر بتوانیم به توافق برسیم، نتیجه آن است که هم جهان و هم منطقه امن‌تر می‌شود؛ یعنی تهدید هسته‌ای ایران از بین خواهد رفت.»

به گفته آلن ایر، رئیس جمهوری ایالات متحده برای قانع کردن «دلواپسان» کار ساده‌ای در پیش ندارد، اما به هر حال این کار امکان‌پذیر است، و ما می‌توانیم با دلیل به جهان نشان بدهیم که با این توافق، در صورت رسیدن به آن، جهان امن‌تر شده است.

آمریکا و همپیانان آن می‌گویند ایران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای در صدد دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. اتهامی که ایران آن را رد می‌کند و می‌گوید هدف از این برنامه، تولید انرژی و همچنین کاربردهای فناوری هسته‌ای در امور پزشکی و کشاورزی است.

XS
SM
MD
LG