لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

گفتگوهای اتمی تا ۱۶ تیر ماه تمدید شد


گفتگوهای اتمی تا ۱۶ تیر ماه تمدید شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

ماری هارف، مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت مذاکره کنندگان در وین تصمیم گرفته اند گفتگوهای اتمی با ایران تا ۱۶ تیرماه تمدید شود تا فرصت بیشتری برای رسیدن به یک راه حل دراز مدت - برنامه جامع اقدام مشترک - داشته باشند.

به گفته آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا، تمهیدات برنامه اقدام مشترک تا تاریخ ۷ ژوئیه (۱۶ تیرماه) تمدید شده است. اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده که تحریم‌های وضع شده این اتحادیه علیه ایران تا ۱۶ تیرماه معلق خواهد ماند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری برزیل پس از اعلام تمدید مذاکرات اتمی با ایران گفت در نهایت، رعایت الزامات توافق اتمی با ایرانی ها است.

آقای اوباما گفت: از ابتدا گفته ام که اگر توافق اتمی با ایران بد باشد، از آن کنار می کشد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه بار دیگر در وین گفتگو کردند. این دیدار حدود دو ساعت طول کشید.

جواد ظریف همچنین با سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، یوکیو آمانو رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی و فرانک والتر اشتانمایر، وزیر امورخارجه آلمان دیدار و گفتگو کرد.

به گفته خبرنگاران، آقای لاوروف گفته است در برخی مسائل پیشرفت حاصل شده و مسائلی نظیر متن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، هنوز حل نشده است. ایران می خواهد تحریم های سازمان ملل متحد - مرتبط با برنامه هسته ای ایران - برداشته شود.

جان کری پس از دیدار با جواد ظریف، به خبرنگارانی که از وزیر خارجه آمریکا پرسیدند آیا مذاکره با جواد ظریف او را دلگرم کرده است، گفت: «گفتگوی خوبی داشتیم.»

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر امورخارجه ایران روز سه شنبه گفت برای رسیدن به توافق اتمی، ماموریت دارد.

به گزارش صدا و سیما، آقای ظریف در وین به خبرنگاران گفت تفاهمنامه لوزان، می تواند به رفع اختلافات برای رسیدن به توافق جامع اتمی کمک کند. او گفت: «من فکر می کنم که بر این اساس که مبنایش باید توافق لوزان باشد امکان رسیدن به راه حل وجود دارد.»

جواد ظریف گفت اگر قرار است توافقی حاصل شود، باید شامل درخواست های ما و هم درخواست های غرب باشد.

او گفت: «همه مسئولان ایرانی گفته اند که ما آماده یک مذاکره و یک داد و ستد معقول و منطقی هستم. مقام معظم رهبری هم به همین نکته اشاره کردند و ما هم بر همین اساس که اگر توافقی قرار است صورت بگیرد، این توافق باید هم براساس مواردی باشد که طرف غربی می پذیرد و هم مواردی باشد که ما می پذیریم.»

جان کری در کنار سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه - ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ عکس از توییتر رسمی جان کری
جان کری در کنار سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه - ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ عکس از توییتر رسمی جان کری

این اظهارات در حالی مطرح می شود که برخی گزارش ها حاکی از آن است که ایران احتمال دارد از برخی از مفاد تفاهمنامه لوزان عقب نشینی کند، در حالی که قدرت های غربی می گویند تفاهمنامه لوزان که فکت شیت آن منتشر شده، اساس توافق جامع اتمی خواهد بود.

آقای ظریف همچنین گفت چیزی که به آن برای توافق نیاز است، «اراده سیاسی» قدرت های جهانی طرف مذاکره با ایران است تا دو طرف بتوانند به یک نتیجه «قابل قبول و پایدار» برسند.

به گزارش نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا، آقای ظریف گفته سفر یک روزه اش به تهران برای کسب تکلیف نبوده است.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز سه شنبه گفت «بخش عمده موضوعات فنی» به نتیجه رسیده است.

وزیر خارجه آمریکا در این روز با سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه دیدار و گفتگو کرد. ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نیز روز سه شنبه با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفتگو کرد.

محمد جواد ظریف به همراه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین فریدون، دستیار ویژه رئیس جمهوری ایران پیش از ظهر سه شنبه ۹ تیر وارد محل مذاکرات در وین شد تا بار دیگر به مذاکرات هسته‌ای بپیوندد.

پایان روز سه شنبه، ضرب الاجلی بود که برای دستیابی به توافق جامع اتمی تعیین شده بود. طرفین مذاکرات پیشتر از امکان ادامه چند روزه گفتگوها سخن گفته اند.

به گزارش رسانه های ایران، آقای ظریف درباره حضور علی اکبر صالحی که دچار مشکل گوارشی شده بود، گفت حضور او به رغم این مشکل نشان دهنده جدیت ایران درباره مذاکرات اتمی است.

به نوشته ایرنا آقای ظریف پس از ورود به وین گفت: «احساس می‌کنم مذاکرات به مرحله بسیار حساسی رسیده و در این مرحله با اراده سیاسی و عزم و کار فراوان امکان پیشبرد کار وجود دارد.»

وزیر امور خارجه ایران با ابراز خشنودی همراهی علی اکبر صالحی گفت که مواضع مذاکراتی باید بر اساس یک توزان منطقی باشد و مسئولان ایران هم گفته‌اند که آماده یک مذاکره و داد و ستد معقول و منطقی هستند.

یکی از نکات جالب توجه این دور از مذاکرات حضور همسر وزیر امور خارجه ایران در هتل محل مذاکرات است. پس از بازگشت محمد جواد ظریف به وین، خبرنگاران ایرانی با انتشار تصاویری از ورود همسر او به هتل کوبورگ خبر دادند.

ظریف یکشنبه شب محل مذاکرات را ترک کرده بود و به تهران بازگشته بود.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا در وین، یک مقام ارشد آمریکا روز دوشنبه گفته بود که مذاکره کنندگان در وین به دنبال تمدید طولانی مدت گفتگوهای هسته ای با ایران نیستند و اما ادامه گفتگوها دست کم برای دو روز بعد از ضرب الاجل پایان ۳۰ ژوئن، (۹ تیرماه) نباید باعث تعجب شود.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز گفته بود که مذاکره کنندگان در گفتگوهای اتمی با ایران، تاریخ جدیدی برای اتمام مذاکرات تعیین نکرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، فابیوس به گروهی از خبرنگاران گفت پیشرفت‌هایی در مذاکرات جاری وین به دست آمده و همه طرف ها به این اصل واقف هستند تا زمانی که روی همه مسائل توافق نشده، توافقی بدست نیامده است.

آقای فابیوس گفت که ایرانی‌ها پرسش‌هایی خاصی درباره چگونه برداشته شدن تحریم‌ها و برخی موارد دیگر دارند و کشورهای ۱+۵ نیز پرسش های خاصی از ایران دارند.

در همین حال خبرنگار صدای آمریکا در وین گزارش داد که در بحث نحوه برداشتن تحریم‌ها پیشرفت‌هایی در مذاکرات صورت گرفته اما خبرنگاران جزئیاتی از این پیشرفت‌ها در اختیار ندارند.

XS
SM
MD
LG