لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

اولین واکنش روحانی به مختومه شدن پرونده ایران در آژانس: تحریم ها دی ماه برداشته می‌شود


پیام تلویزیونی حسن روحانی پس از بسته شدن پرونده پی‌ام‌دی
پیام تلویزیونی حسن روحانی پس از بسته شدن پرونده پی‌ام‌دی

رئیس جمهوری ایران در اولین واکنش به مختومه شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خبر داده که تحریم‌ها علیه ایران تا دی ماه برداشته خواهد شد.

حسن روحانی عصر روز چهارشنبه به وقت تهران در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی درباره قطعنامه شورای حکام و مختومه شدن پی‌ام‌دی، با اعلام "تبریک به ملت ایران به مناسبت کسب این موفقیت"، گفت که با این تصمیم شورای حکام آژانس، تحریم‌ها در دی ماه تحریم‌ها برداشته خواهد شد.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در نشستی ویژه، با اکثریت آرا به قطعنامه پیشنهادی گروه ۱+۵ برای مختومه شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران رای مثبت داد.

با رای شورای ۳۵ نفره حکام آژانس و بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران پس از حدود ۱۲ سال، راه برای اجرای توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ماه و لغو تحریم‌ها علیه ایران هموارتر خواهد شد.

حسن روحانی روز چهارشنبه، با دفاع از عملکرد دولت خود، حل پرونده هسته‌ای ایران را "نتیجه تعامل با دنیا" دانست و گفت: "اگر تعامل نبود، بدون کمک ۱+۵ این موضوع تنها با شورای حکام به نتیجه نمی‌رسید. بعد از توافق ۲۳ تیرماه امسال با ۱+۵ اقدامات موثری صورت گرفت که موثر‌ترین آن بیانیه اتحادیه اروپا و دولت امریکا بود."

وی افزود: "دولت یازدهم یکی از وعده هایی که در انتخابات به مردم داده بود ان شاء الله عملیاتی خواهد شد و زنجیره تحریم از پای اقتصاد ایران برداشته و راه برای تعامل بیشتر با جهان بازتر خواهد شد."

ابراز امیدواری رئیس جمهوری ایران در حالی است که آژانس بعد از مختومه کردن "پرونده گذشته" ایران اعلام کرد انتظار دارد ایران به تعهدات باقیمانده خود عمل کند.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه بعد از نشست ویژه شورای حکام، در نشست خبری گفت بین ایران و آژانس سابقه‌ای از بی‌اعتمادی وجود دارد و هنوز "نقاط خاکستری" با ایران باقی مانده است.

وی با بیان این که آژانس نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را ادامه خواهد داد، گفت: "ما هنوز از مسایل موشکی ایران، پارچین و آزمایش های ایران خبری نداریم و تصاویر هوایی نشان می دهد که تاسیساتی وجود دارد."

رئیس این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد همچنین درباره روز اجرای توافق وین (برجام) گفت که هنوز ایران باید کارهایی انجام دهد؛ "وقتی ما تایید کردیم تمام این قدم‌ها را ایران برداشته، توافق عملا اجرایی می شود."

پیشتر، جان کری وزیر خارجه ایالات متحده که برای گفت‌وگو درباره بحران سوریه به روسیه سفر کرده ، در یک بیانیه کتبی ضمن استقبال از تصمیم شورای حکام گفت بسته شدن پرونده پی‌ام‌دی "به هیچ وجه" مانعی در برابر تحقیقات آژانس در آینده، در صورتی که متوجه شود ایران یک برنامه هسته‌ای پنهانی را پیگیری می‌کند، نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG