لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۵

نظرسنجی: یک سوم جمهوریخواهان از توافق با ایران حمایت می‌کنند


جان کری وزیر خارجه آمریکا (چپ) و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پایان مذاکرات اتمی لوزان - ۱۳ فرورودین ۱۳۹۳
جان کری وزیر خارجه آمریکا (چپ) و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پایان مذاکرات اتمی لوزان - ۱۳ فرورودین ۱۳۹۳

نتایج یک نظرسنجی جدید که روز چهارشنبه منتشر شد حاکی است ۳۱ درصد جمهوریخواهان آمریکا با تفاهم هسته‌ای اخیر با ایران موافق هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس نتایج این نظرسنجی – که نشان دهنده شکاف عمیقی در حزب جمهورخواه در این زمینه است – حدود ۳۰ درصد مخالف توافق هستند و ۴۰ نیز درصد گفته‌اند که مطمئن نیستند.

کاخ سفید تلاش گسترده‌ای را برای متقاعد کردن قانونگذاران و منتقدان به تفاهم بر سر چارچوب توافقی که ایران و شش قدرت جهانی هفته گذشته در لوزان سوئیس به آن دست یافتند، آغاز کرده است.

حمایت عمومی برای ترغیب اعضای بدبین کنگره که در کنترل جمهوریخواهان قرار دارد بسیار مهم خواهد بود. بسیاری از آنها توافق را امتیاز خطرناکی به کشوری که حامی تروریسم می‌دانند تلقی می‌کنند.

اما باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده، که رسیدن به توافق اتمی با ایران را در بالای اولویت‌های سیاست خارجی خود قرار داده است، در داخل حزب خود نیز با مخالفت‌هایی روبرو است.

به گزارش رویترز، این نظرسنجی جدید نشان می‌دهد حدود ۵۰ درصد از دموکرات‌ها از آن حمایت می‌کنند،۱۰ درصد مخالفند و ۳۹ درصد می‌گویند تصمیم نگرفته‌اند.

در میان مستقل‌ها، که به هیچ حزبی وابسته نیستند ولی در عین حال رای دهندگان مهمی برای هر دو حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ هستند، ۳۱ درصد از چارچوب اعلام شده توافق با ایران حمایت کردند، ۲۱ درصد مخالف بودند و ۴۵ درصد گفتند مطمئن نیستند.

در مورد نزدیکی به ایران، نظریات اعضای دو حزب بسیار متفاوت بود. حدود ۶۰ درصد جمهوریخواهان گفته‌اند ایالات متحده باید به سختگیری نسبت به دشمن قدیمی خود ادامه دهد و بر تحریم‌های جاری بیافزاید؛ در میان دموکرات‌ها ۲۳ درصد چنین نظری داشتند.

به گزارش رویترز، ۴۷ درصد دموکرات‌ها نیز بر این عقیده‌اند که واشنگتن در بهبود مناسبات دیپلماتیک با تهران درست عمل می‌کند. این رقم در میان جمهوریخواهان ۱۸ درصد است.

حمایت از استفاده از نیروی نظامی به عنوان تنها راه بازداشتن ایران از تولید بمب هسته‌ای در میان اعضای هر دو حزب اندک بود. بر اساس این نظرسنجی، ۵ درصد دموکرات‌ها، ۱۱ درصد جمهوریخواهان و ۶ درصد مستقل‌ها موافق این ایده هستند.

XS
SM
MD
LG