لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

آیا علی اکبر صالحی و ارنست مونیز برنده جایزه صلح نوبل خواهند شد؟


علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا، در لیست نامزدهای بالقوه برای دریافت جایزه صلح نوبل ۲۰۱۶ هستند. این لیست در هفته جاری توسط مؤسسه تحقیقاتی صلح اسلو (PRIO) منتشر شد که یک مؤسسه تحقیقاتی مستقل در مطالعات صلح و کشمکش در اسلو، پایتخت نروژ، است.

کریستین برگ هارپویکن، مدیر این مؤسسه در توضیح خود درباره این لیست می گوید «در سال گذشته کارشناسان بسیاری حس زدند که جایزه صلح نوبل به کسانی چون محمدجواد ظریف، جان کری و فدریکا موگرینی تعلق بگیرد. امسال، من معتقدم ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا، و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، لایق و نامزدهای احتمالی هستند.»

وی در توضیح گفت «این دو که به عنوان مذاکره کننده ارشد به نمایندگی از ایران و آمریکا خدمت کردند، از سابقه مشترکشان در دانشگاه ام آی تی استفاده کرده تا با وجود تفاوت ها و خصومت بلندمدت میان کشورهایشان به یک توافق برسند. آنها حتی در لیست متفکران جهانی سیاست های خارجی ۲۰۱۵ قرار گرفتند، و تاکنون نیز بیشتر اعتبار توافق هسته ای که هنوز پابرجا بوده به آنها اختصاص داده شده است.»

در لیست امسال PRIO، آقایان صالحی و مونیز در رده دوم نامزدهای بالقوه قرار دارند. در بالای این لیست نام اسویتلانا گانوشکینا، یک فعال حقوق بشر از سوریه قرار دارد.

در این لیست، گروه امدادگری داوطلبانه موسوم به کلاه خود سفید در سوریه، و ادوارد اسنودن به ترتیب در رده سوم و چهارم این لیست قرار دارند.

مدیران PRIO از سال ۲۰۰۲ تا کنون سالانه لیست کوتاهی از نامزدهای احتمالی را بر اساس ارزشیابی های مستقل شان منتشر کرده اند.

در اعلامیه های PRIO تأکید شده که لیست آنها تنها بر اساس گمانه زنی است، و اینکه آنها هیچ نامزدی را تعیین یا حمایت نکرده، و تصمیم شان بر اساس دسترسی اختصاصی به تصمیم کمیته نوبل نیست.

بر اساس وبسایت رسمی جایزه نوبل، در سال جاری ۳۷۶ نامزد احتمالی برای دریافت جایزه صلح نوبل ۲۰۱۶ وجود دارند که ۲۲۸ نمونه از آنها افراد حقیقی و ۱۴۸ نمونه نیز سازمان ها هستند.

تعداد نامزدهای احتمالی در سال جاری تاکنون بیشترین میزان نامزدها برای دریافت جایزه صلح نوبل بوده است. بیشترین تعداد پیش از این میزان، ۲۷۸ نامزد احتمالی در سال ۲۰۱۴ بوده است.

اسامی برنده شدگان جایزه صلح نوبل ۲۰۱۶ روز جمعه هفتم اکتبر ( ۱۶ مهر ماه)، در اسلو پایتخت نروژ، و ساعت ۱۲:۳۰ بعد از ظهر به وقت تهران اعلام خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG