لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۹

سه برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۶ چه کسانی هستند


آکادمی نوبل برندگان نوبل فیزیک را اعلام می کنند
آکادمی نوبل برندگان نوبل فیزیک را اعلام می کنند

جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۶ به سه فیزیکدان بریتانیایی شاغل در آمریکا به طور مشترک اهدا شد. دیوید تولس، دانکن هالدین، و مایکل کاسترلیتز هر سه در دانشگاه های آمریکایی واشنگتن، پرینستون و براون کار و پژوهش می کنند.

جایزه نوبل به پاس فعالیت های این سه دانشمند در فاش ساختن اسرار ماده عجیب، و به گفته کمیته نوبل «گشودن در به روی جهان ناشناخته ای که در آن ماده میتواند ابعاد جدیدی داشته باشد» به آنان اهدا شد.

دیوید تولس فیزیکدان استاد ۸۲ ساله دانشگاه واشنگتن است. او در دانشگاه وینچستر، ترینیتی هال و کمبریج تحصیل کرده و دکتری خود را از دانشگاه کورنل آمریکا دریافت کرده است. تولس قبل از آن که در دانشگاه واشنگتن در ایالت سیاتل به استادی مشغول شود، در دانشگاه بیرمنگام در بریتانیا فیزیک تدریس می کرد.

دانکن هالدین ۶۶ ساله استاد فیزیک در دانشگاه پرینستون در نیوجرسی است. هالدین در کرایستز کالج کمبریج تحصیل کرده و به دلیل دستاوردهایش در فیزیک ماده صاحب نام است. مایکل کاسترلیتز ۷۳ ساله در خانواده مهاجر یهودی آلمانی و در اسکاتلند متولد شد.

او در کالج گانویل و دانشگاه کمبریج تحصیل و مدرک دکتری خود را از دانشگاه آکسفورد گرفت. کاسترلیتز استاد فیزیک در دانشگاه براون در رود آیلند و در حال حاضر استاد مهمان دانشگاه آلتو در هلسینکی است.

نوبل فیزیک که روز سه شنبه به این سه دانشمند اهدا شد، در واقع به پاس فعالیت هایی است که آنها در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی داشتند.

در اوایل دهه ۱۹۷۰ کاسترلیتز و تولس نظریه جریان های الکترونیک را دگرگون کردند که می گفت ابررسانایی در لایه های بسیار نازک رخ نمی دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

حدود یک دهه بعد هالدین نیز ماده ای را مورد مطالعه قرار داد که به شکل رشته های بسیار نازکی است که می توان آن را تک‌بعدی قلمداد کرد. تلاش های آنها چندین سال بعد مورد توجه کمیته ممتاز نوبل قرار گرفته است.

آکادمی نوبل گفت دستاوردهای علمی آنان الهام بخش دانشمندان زیادی در سال های بعد بوده است. آنها کارهای زیادی درباره اسرار ماده کرده اند که از جمله می تواند بدون مقاومت، رسانا باشد. این می تواند منجر به توسعه مواد جدیدی شود که در کامپیوترها یا ابزار الکترونیک پیشرفته کاربرد دارد.

XS
SM
MD
LG