لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۷

رابرت مالی در پاریس با معاون وزیر خارجه کره جنوبی در مورد توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرد


رابرت مالی در دیدار با معاون وزیر خارجه کره جنوبی در پاریس.
رابرت مالی در دیدار با معاون وزیر خارجه کره جنوبی در پاریس.

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران که به فرانسه رفته است، روز جمعه ۳۰ مهر در پاریس با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی دیدار و در مورد احیای توافق هسته‌ای ایران گفت‌‌وگو کرد.

آقای مالی در توئیتی نوشت:‌ «در پاریس با چوی ‌جونگ کان، معاون اول وزیر امور خارجه جمهوری کره ملاقات کردم. ما درباره تلاش‌های کشورهای خود جهت ازسرگیری مذاکرات برجام در وین و احیای توافق هسته‌ای، گفت‌وگو کردیم.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در روزهای گذشته برای دیدار و گفت‌وگو با مقام های امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی به خاورمیانه سفر کرده بود و از آنجا راهی اروپا شد.

با ادامه خودداری تهران از مشخص کردن تاریخی برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای، کشورهای غربی و متحدان آنها در منطقه نسبت به گسترش فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند. ایران پس از شش دور مذاکره برای احیای برجام در وین، هنوز به میز مذاکرات بازنگشته است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید پیشتر و در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا در مورد تازه‌ترین وضعیت ازسرگیری مذاکرات احیای برجام پس از دیدار وزیر خارجه آمریکا با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیدارهای نماینده دستگاه دیپلماسی آمریکا با متحدان واشنگتن در منطقه خلیج فارس، تاکید کرد که هدف ایالات متحده کماکان «پیگیری یک مسیر دیپلماتیک» و بازگشت به وین برای گفت‌و‌گو بر اساس رعایت متقابل برجام است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر اعلام کرد چند هفته آینده برای روشن شدن این که آیا ایران و آمریکا می‌توانند به مذاکرات غیرمستقیم بازگردند و به تلاش ها برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام ادامه دهند، «سرنوشت‌ ساز» خواهد بود.

XS
SM
MD
LG