لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۸

بازداشت جیسون رضائیان به پانصدمین روز رسید


جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که در ایران زندانی است - آرشیو

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت با فرا رسیدن پنجشنبه سوم دسامبر ۲۰۱۵، جیسون رضائیان شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار و خبرنگار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست دقیقا ۵۰۰ روز است که در ایران زندانی است.

روزنامه واشنگتن پست به همین مناسبت در بیانیه ای نوشت، رضائیان در زندان اوین در شمال تهران، جایی که برخی زندانیان سیاسی ایران در آن در حبس هستند، زندانی است.

هم سلولی او هم کسی است که نه فارسی صحبت می‌کند و نه انگلیسی؛ از این رو ارتباط برقرار کردن با او برای جیسون دشوار است.

مارتین بارون، مدیر اجرایی واشنگتن پست در بیانیه فوق می گوید: "جیسون کار اشتباهی نکرده است. ایران حتی به خودش زحمت ارائه شواهد علیه او را نداده است. محاکمه کذایی او شرم آور بود. اعلان اخیر درباره محکومیت او بدون ارائه جزئیات لایه های جدیدی به ظلم علیه جیسون افزوده است."

بارون رهبران جهان را به شنیدن تظلم خواهی و بدرفتاری حاکمیت ایران با روزنامه نگار نشریه متبوعش فراخواند و نوشت: "جیسون دو عید شکرگزاری را پشت میله های زندان گذراند. در این ایام عید و تعطیلات روا نیست که او یک روز دیگر را هم در تنهایی سپری کند."

جیسون رضائیان قادر نیست با وکیل خود تماس بگیرد و در عین حال هم امکان دسترسی به کتاب و نشریات جدید برای مطالعه کردن نیز برای او فراهم نیست.

به گزارش واشنگتن پست، با پایان یافتن مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی در تابستان گذشته، مدت زمان ورزش او نیز کوتاه شده است.

آقای رضائیان روز ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۳ به همراه همسرش، به اتهام جاسوسی در تهران بازداشت شد؛ اتهامی که او و خانواده اش رد کرده‌اند. همسر او بعد از حدود دو ماه آزاد شد.

با وجود آن که دادگاه جیسون روز دهم اوت (۱۹ مرداد ماه) به پایان رسید، اما هنوز نه خود او و نه وکیلش به طور رسمی از حکم دادگاه مطلع نشده‌اند.

روز پنجشنبه، دوران بازداشت این شهروند آمریکا ۵۰۰ روزه خواهد شد، که ۵۶ روز از طولانی‌تر از حبس دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت آمریکا در تهران پس از اشغال آن در آبان ۱۳۵۸ است.

دوران بازداشت رضائیان از دیگر خبرنگاران خارجی که پیشتر در ایران زندانی شده بودند نیز طولانی تر است.به همین مناسبت، باشگاه ملی خبرنگاران آمریکا اقدام به برگزاری برنامه ای برای بازگویی داستان او خواهد کرد. این برنامه از ساعت ۷ صبح جمعه چهارم دسامبر آغاز خواهد شد و به مدت ۲۴ ساعت ادامه خواهد داشت.

این برنامه که در سالن بلومبرگ این باشگاه برگزار خواهد شد، برای عموم آزاد است و افرادی که قادر به حضور در آن نیستند، می توانند از طریق وبسایت رسمی باشگاه ملی خبرنگاران آمریکا، آن را به صورت زنده دنبال کنند.

در طول این برنامه ۲۴ ساعته، در مورد سایر خبرنگارانی که در دیگر کشورها به صورت غیرقانونی بازداشت شده‌اند نیز اطلاع رسانی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG