لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

قوه قضاییه ایران برای جیسون رضائیان حکم زندان صادر کرد


قوه قضاییه ایران جیسون رضائیان، خبرنگار آمریکایی ایرانی تبار روزنامه واشنگتن پست را که به جاسوسی برای آمریکا متهم کرده بود، به مجازاتی مشخص نشده برای حبس در زندان محکوم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا بلافاصله با صدور بیانیه ای واکنش نشان داد و جان کربی، سخنگوی این وزارتخانه تاکید کرد اگر گزارش های خبری در این زمینه درست باشد از مقامات ایران می خواهیم که وی را فورا آزاد کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود در عین حال خواستار آزادی فوری سعید عابدینی و امیر حکمتی دو آمریکایی ایرانی تبار دیگری شد که در ایران زندانی هستند.

به گفته غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه حکم جیسون رضائیان نهایی نیست. آقای رضائیان که هم اینک بیش از یک سال را در زندان گذارانده است، ماه گذشته برای اتهاماتی که جاسوسی از جمله آنهاست، مجرم شناخته شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهارات لیلا احسن وکیل مدافع آقای رضائیان را نقل می کند که گفته است در باره جزئیات حکم هیچگونه اطلاعی ندارد.

مقامات آمریکایی و خانواده آقای رضائیان، در هر مناسبتی با تاکید بر واهی بودن اتهامات علیه آقای رضائیان، خواستار آزادی او شده اند. تلویزیون دولتی ایران، در گزارش روز یکشنبه خود نیز چندین بار از آقای رضائیان به عنوان "جاسوس آمریکایی" یاد کرد.

روزنامه واشنگتن پست نیز که بارها اتهام جاسوسی علیه آقای رضائیان را قویا رد کرده است در واکنش به گزارش های خبری روز یکشنبه نوشت هر روز که جیسون در زندان بماند عملی حاکی از بی عدالتی انجام می گیرد.

به نوشته این روزنامه، جیسون هیچ کار اشتباهی انجام نداده است، حتی پس از ۴۸۸ روزی که از زندانی بودن او می گذرد ایران هیچ مدرکی ارائه نداده است که معرف تخلفی توسط او باشد.

واشنگتن پست می گوید "محاکمه و محکوم ساختن او(جیسون رضائیان) خجالت آور است، و باید فورا آزاد شود."

علی رضائیان برادر جیسون در بیانیه ای که روز یکشنبه برای بخش فاسی صدای آمریکا فرستاد می گوید: "گرچه از موثق بودن گزارش های خبری مطمئن نیستیم اما می دانیم که روند رسیدگی به پرونده جیسون از همان ابتدا غلط بوده است. سردرگمی های ناشی از شفاف نبودن این روند صرفا سختی و دشواری را برای جیسون و خانواده او بیشتر کرده است."

جلسات محاکمه آقای رضائیان پشت درهای بسته انجام گرفته است و ماه گذشته نیز که خبر رسید دادگاه او را در اتهام جاسوسی مجرم شناخته است، جزئیات حکم فاش نشد.

در باره مدت و شرایط حکم مجازات حبس نیز که یکشنبه خبر آن به نقل از غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه منتشر شد، توضیحی داده نشده است. آقای اژه ای در عین حال گفته است این حکم هنوز نهایی نیست، که ظاهرا اشاره ای به امکان فرجامخواهی است.

آقای رضائیان که از سال ۲۰۱۲، اخبار ایران را در روزنامه واشنگتن پست پوشش می داد، بیشتر سال های زندگی خود را در آمریکا گذرانده است.

ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و می گوید آقای رضائیان را به عنوان یک ایرانی، و نه یک آمریکایی ایرانی تبار محاکمه می کند.

مقامات ایران ابتدا یگانه صالحی، همسر آقای رضائیان را نیز بازداشت کرده بودند اما بعدا او را از زندان آزاد کردند.

روزنامه واشنگتن پست قبلا نوشته بود به نظر می رسد اتهام جاسوسی علیه آقای رضائیان با هدف چانه زنی برای رسیدن به توافقی در مورد مبادله آمریکائیان ایرانی تبار زندانی در ایران با ایرانیانی که در آمریکا زندانی هستند عنوان شده باشد. هر چند که مقامات رسمی چنین احتمالی را تائید نکرده اند.

XS
SM
MD
LG