لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

کاخ سفید ارسال نامه محرمانه به آیت الله خامنه ای را تایید یا تکذیب نکرد


آیت‌الله علی خامنه‌ای هنگام ترخیص از بیمارستانی در تهران، پس از عمل جراحی پروستات – ۲۴ شهریور ۱۳۹۳
آیت‌الله علی خامنه‌ای هنگام ترخیص از بیمارستانی در تهران، پس از عمل جراحی پروستات – ۲۴ شهریور ۱۳۹۳

کاخ سفید گزارش روزنامه وال استریت ژورنال که می گوید باراک اوباما، ماه میلادی گذشته نامه ای برای آیت الله خامنه ای رهبر ایران فرستاده و علاقه مشترک دو کشور در مقابله با گروه دولت اسلامی را یادآور شده، تایید یا تکذیب نکرد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه ۲۵ آبان (۶ نوامبر) در پاسخ به پرسشی درباره گزارش وال استریت ژورنال گفت او در موقعیتی نیست که درباره مکاتبات خصوصی بین رئیس جمهوری و رهبران جهان بحث کند.

اما او گفت سیاست آقای اوباما و دولت او درقبال ایران تغییری نکرده است.

کاخ سفید می گوید سیاست آمریکا در مورد ایران تغییر نکرده است. جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می گوید به رهبران ایران اعتماد ندارد.

ارنست گفت آمریکا در حاشیه مذاکرات هسته ای با تهران در باره جنگ با داعش بحث کرده است، اما جزئیاتی ارائه نداد. او یادآور شد ایالات متحده در این پیکار از نظر نظامی یا اطلاعاتی با ایران همکاری نخواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت آمریکا و متحدانش در گروه ۱+۵ چارچوب یک توافق جامع اتمی را به ایران تحویل داده اند. او آن چارچوب را یک مسیر مرحله به مرحله ای قابل بازبینی برای خروج ایران از زیر تحریم های فلج کننده و پیوستن به جامعه بین المللی توصیف کرد.

گزارش نامه اوباما به آیت الله خامنه ای در نشست خبری جداگانه جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، نیز مطرح شد. او در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت به رهبران ایران اعتماد ندارد و گمان نمی کند آنها باید در جنگ با داعش شرکت داده شوند.

رهبر ایران شهریور ماه امسال گفته بود: «در روزهای سخت حمله داعش به عراق، سفیر آمریکا در عراق طی درخواستی از سفیر ما خواست که ایران و آمریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در خصوص داعش داشته باشند. سفیر ما در عراق، این موضوع را به داخل کشور منعکس کرد که برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند اما من مخالفت کردم.»

باراک اوباما در پی مجوز کنگره برای جنگ با داعش

در همین حال باراک اوباما گفت روز جمعه زمانی که قرار است با رهبران کنگره درباره لوایح آنها گفتگو کند، صدور یک مجوز ویژه برای کمپین هوایی تحت رهبری آمریکا علیه «دولت اسلامی» در عراق و سوریه را جویا می شود.

حمله هوایی علیه پیکارجویان داعش در ماه سپتامبر آغاز شد. باراک اوباما ابتدا به یک مجوز که کنگره در سال ۲۰۰۱ صادر کرده بود و استفادهاز قوای نظامی را جایز دانسته بود، استناد می کرد. آن زمان جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، از آن قانون برای حمله به القاعده در واکنش به اقدام تروریستی سپتامبر ۲۰۰۱ این گروه در خاک آمریکا استفاده می کرد.

اما آقای اوباما در یک کنفرانس خبری پس از انتخابات میان دوره ای کنگره در روز چهارشنبه گفت زمان آن رسیده است که این مجوز به روز شود تا به جای مبارزات قبلی متناسب با مبارزه فعلی (با داعش) شود.

او گفت ارتش آمریکا به حمایت هر دو نهاد کاخ سفید و کنگره نیاز دارد.

باراک اوباما گفت: «لازم است که دنیا بداند ما در حمایت از این تلاش، متحد هستیم و مردان و زنان ارتش ما لایق حمایت روشن و واحد ما هستند.»

XS
SM
MD
LG