لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

جان کری: بسته شدن پی.ام.دی مانع تحقیقات آینده آژانس نخواهد بود


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده عصر سه شنبه از رأی شورای حکام آژانس بین المللی برای بسته شدن پرونده ۱۲ ساله گذشته هسته‌ای ایران استقبال کرد و گفت این تصمیم به آژانس امکان خواهد داد که بر روی اجرای کامل توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ماه تمرکز کند.

شورای ۳۵ نفره حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر در روز سه شنبه در نشستی فوق العاده، به قطعنامه پیشنهادی گروه ۱+۵ برای مختومه شدن پرونده فعالیت‌های هسته‌ای با ابعاد احتمالی نظامی ایران در گذشته رای مثبت داد؛ رأیی که می‌تواند راه را برای اجرای توافق وین هموار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری که برای گفت‌وگو درباره بحران سوریه به روسیه سفر کرده است، با صدور یک بیانیه کتبی گفت، بسته شدن پرونده پی.ام.دی "به هیچ وجه" مانعی در برابر تحقیقات آژانس در آینده، در صورتی که متوجه شود ایران یک برنامه هسته‌ای پنهانی را پیگیری می‌کند، نخواهد بود.

بر اساس توافق جامع اتمی چهاردهم ژوئیه (۲۳ تیر ماه) بین ایران و قدرت های جهانی در وین پایتخت اتریش - که به برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام موسوم است - آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئولیت نظارت بر تعهدات ایران در این توافق را بر عهده دارد.

جان کری، که برای رسیدن به توافق نهایی ساعت‌ها با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود گفت‌وگو کرده بود، تاکید کرد که "ما برای آن که اطمینان حاصل کنیم برنامه هسته‌ای ایران صرفا ماهیت صلح‌آمیز دارد، با تمام توان بر اجرای کامل برجام تمرکز خواهیم کرد."

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست خبری پس از جلسه امروز شورای حکام گفت، بین ایران و آژانس سابقه ای از بی اعتمادی وجود دارد و هنوز "نقاط خاکستری" با ایران باقی مانده است.

وی با بیان این که آژانس نظارت بر برنامه هسته ای ایران را ادامه خواهد داد، گفت ما هنوز از مسایل موشکی ایران، پارچین و آزمایش های ایران خبری نداریم و تصاویر هوایی نشان می دهد که تاسیساتی وجود دارد.

XS
SM
MD
LG