لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

نشست ایران و ۱+۵ درباره پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام پایان یافت


عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام - آرشیو
عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام - آرشیو

کمیسیون مشترک ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ که روز دوشنبه با هدف توافق درباره پیش نویس قطعنامه این گروه به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تشکیل شده بود، به پایان رسید.

این نشست پس از ارائه گزارش یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره آنچه به ابعاد احتمالی نظامی پرونده هسته‌ای ایران (پی.ام.دی) شهرت یافته بود، تشکیل شد.

به گفته معاون وزیر امور خارجه ایران و رییس ستاد پیگیری اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) "تفاهم خوبی" بین ایران و ۱+۵ برای ارائه قطعنامه این گروه به شورای حکام و بسته شدن پرونده پی.ام.دی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، عباس عراقچی با بیان این که "با توجه به این تفاهم این هدف محقق خواهد شد،"

گفت طبعا کشورهای ۱+۵ این پیش نویس را به شورای حکام ارائه خواهند داد و روز ۱۵ دسامبر شورای حکام تصمیم گیری خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران در چارچوب "نقشه راه" مورد توافق با آژانس قول داده بوده که به همه پرسش‌های این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد پاسخ دهد. این نقشه راه در تیر ماه امسال و ساعاتی پیش از اعلام توافق جامع اتمی در وین، اعلام شد.

در گزارش هفته گذشته مدیرکل آژانس آمده است که تهران تا سال ۲۰۰۳ میلادی آزمایش‌هایی با ابعاد نظامی در چارچوب برنامه هسته‌ای خود انجام داده است. در گزارش آقای آمانو همچنین کفته شده که تهران پس از سال ۲۰۰۹ به دنبال امور تحقیقاتی در این زمینه نرفته است.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت که درباره سایر مراحل اجرایی شدن برجام و قدم هایی که باید تا قبل از روز اجرایی شدن آن برداشته شود، هماهنگی ها و بحث هایی صورت گرفت.
به گزارش ایرنا آقای عراقچی فضای جلسه را "خوب" توصیف کرد که به گفته او ناشی از اراده و تمایل همه طرف ها مبنی بر پیشرفت فعالیت ها و اجرای برجام بود.
بر اساس برجام که در ۲۳ تیر ماه در پایتخت اتریش به دست آمد، ایران قرار است تعداد سانتریفیوژهای خود را کاهش دهد، رآکتور آب سنگین اراک را بازطراحی کند و اورانیوم غنی شده خود را به روسیه تحویل دهد و اورانیوم غنی نشده تحویل بگیرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از ولادیمیر ورونوکف نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشت، با توجه به معاوضه اورانیوم بین تهران و مسکو در ماه جاری، روسیه تاریخ اجرای برجام را ژانویه ۲۰۱۶ (اواسط دی ماه ۱۳۹۴) پیش بینی می کند.

وی افزود که از دیدگاه وی هیئت مذاکره کننده ایران از محتوای گفتگوهای امروز کمیسیون راضی به نظر می رسند.

روز اجرای مفاد برجام، به معنای روزی است که بخشی از تحریم‌های بین المللی علیه برنامه اتمی ایران برداشته خواهد شد.

به گفته رسانه های آمریکایی، استفان مال هماهنگ کننده ارشد اجرای برجام که توسط باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مسئول این امر شده، نمایندگی واشنگتن در این کمیسیون برعهده داشت. توماس شانون از وزارت خارجه نیز در این جلسه او را همراهی می کرد.

XS
SM
MD
LG