لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

توافق هسته ای برجاست اما رقیب روحانی به او نزدیکتر می شود


حسن روحانی در کارزار انتخاباتی تلاش داشت شرایط قبل از خود را به یاد رای دهندگان بیاورد.
حسن روحانی در کارزار انتخاباتی تلاش داشت شرایط قبل از خود را به یاد رای دهندگان بیاورد.

در ایران رای دهندگان روز جمعه میان دو کاندیدا با نگرشی متناقض دست به انتخاب می زنند: حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، که گشایش به سوی غرب را در پیش گرفت و ابراهیم رییسی، یک چهره سیاسی تازه کار، که نگران انتهای مسیری است که روحانی گشوده است.

«آسا فیتچ» و «آرزو اقبالی» در مقاله ای مشترک در وال استریت جورنال نوشته اند، یک مقام ارشد کاخ سفید می گوید بعید است موضع منفی دولت ترامپ نسبت به جمهوری اسلامی با نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تغییری کند.

تا همین اواخر، پیروزی حسن روحانی برای دور دوم ریاست جمهوری سهل و ممکن به نظر می رسید، اما محبوبیت او رو به نزول گذاشت زیرا مردم اثرات اقتصادی لغو تحریم ها ناشی از توافق هسته ای را لمس نکرده اند.

ابراهیم رییسی، رقیب میانسال روحانی، که از حمایت اصولگرایان و تندروها برخوردار است، با نگاه به نرخ ۱۳ درصدی بیکاری در ایران وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال را داده است.

پیروزی ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری شانس او را برای تکیه زدن بر کرسی رهبری جمهوری اسلامی پس از مرگ آیت الله خامنه ای قوت می بخشد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG