لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

سارا حکمتی از صلیب سرخ خواست با برادرش امیر در ایران ملاقات کند


امیر میرزایی حکمتی شهروند آمریکایی ایرانی تبار که به اتهام جاسوسی در ایران زندانی است
امیر میرزایی حکمتی شهروند آمریکایی ایرانی تبار که به اتهام جاسوسی در ایران زندانی است

سارا حکمتی، خواهر امیر میرزایی حکمتی شهروند ایرانی آمریکایی که در ایران زندانی است، از کمیته بین المللی صلیب سرخ خواست تا با اعزام نمایندگانی به تهران، با او که اخیرا اعتصاب غذای خود را در زندان اوین از سر گرفته است، دیدار کنند.

این درخواست خانم حکمتی یک روز پس از آن مطرح می‌شود که وی در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفت، امیر از طریق تلفن به خانواده‌اش در آمریکا خبر داده است که قصد دارد اعتصاب غذای خود را در اعتراض به وضعیت پرونده‌اش از سر بگیرد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، سارا حکمتی روز سه‌شنبه در نامه‌ای به صلیب سرخ گفته است، به دلیل شرایط زندگی او در اوین و نیز عدم پیشرفت در وضعیت پرونده‌اش، امیر تا زمانی که در زندان ایران محبوس است، به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

هنوز مشخص نیست آیا مقامات کمیته بین المللی صلیب سرخ، که مقر آن در ژنو سوئیس است، این نامه سارا حکمتی را دریافت کرده‌اند یا خیر؛ و اگر آن را مشاهده کرده‌اند، واکنش آنها به این درخواست او چیست.

همچنین مشخص نیست که در صورت قبول این درخواست، آیا مقامات ایران به نمایندگان صلیب سرخ اجازه ورود به ایران و ملاقات با امیر حکمتی ۳۱ ساله، که بیش از سه سال نیم است در زندان بسر می‌برد، را خواهند داد یا خیر.

خانم حکمتی همچنین در این نامه، که روز گذشته توسط خانواده امیر حکمتی در اختیار عموم نیز قرار گرفت، به جزئیاتی از «بدرفتاری» با امیر و شکنجه برادرش در زندان اشاره، و از وضعیت سلامتی او به شدت ابراز نگرانی کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، گذراندن ۱۷ ماه حبس در سلول انفرادی، ایجاد اضطراب روانی، استفاده از شوک الکتریکی برای تحریک کلیه‌ها و محرومیت از خواب، از جمله موارد شکنجه‌ای هستند که در این نامه به آنها اشاره شده است.

آقای حکمتی که پیشینه خدمت در نیروهای مسلح آمریکا را دارد، در تابستان ۱۳۹۰ هنگامی که برای دیدن مادربزرگش به ایران رفته بود، بازداشت و به اتهام «جاسوسی» و «همکاری با دولت متخاصم» به اعدام محکوم شد. اما این حکم بعدا به ۱۰ سال زندان کاهش داده شد.

وی اواخر پائیز سال گذشته در اعتراض به عدم حل و فصل پرونده‌اش، دست به اعتصاب زد، اما پس از چند روز که مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند پرونده او را مجدداً بررسی خواهند کرد، به اعتصاب غذای خود بطور موقت پایان داد.

دولت و مقام‌های ارشد آمریکایی بارها با تاکید بر این که امیر حکمتی جاسوس نیست، خواستار آزادی فوری او از زندان شده‌اند.

XS
SM
MD
LG