لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۲

رای دادگاه آمریکا برای فروش برج بنیاد علوی در نیویورک


نمایی از ساختمان ۳۶ طبقه متعلق به بنیاد علوی در منطقه گران قیمت «منهتن» در شهر نیویورک آمریکا
نمایی از ساختمان ۳۶ طبقه متعلق به بنیاد علوی در منطقه گران قیمت «منهتن» در شهر نیویورک آمریکا
دادگاهی در آمریکا روز پنجشنبه رای به فروش یک برج متعلق به ایران در شهر نیویورک را داد که با فروش آن، غرامت های تعیین شده به خانواده های قربانیان حوادث تروریستی گذشته پرداخت شود که در این صورت بزرگترین جریمه ای است که تاکنون برای جرائم مرتبط با تروریسم صادر شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از قول دادستان پرونده نوشت که کاترین فارست قاضی دادگاه، در دعوایی حقوقی میان دولت آمریکا و شاکیان پرونده های پیشین علیه حکومت ایران برای اجرای احکام صادره شده در سال های قبل، در نهایت رای به مصادره و فروش این ساختمان داد.

این پرونده شامل ۱٩ پرونده جداگانه است که در سال های گذشته علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح شده که بر اساس احکام صادره در دادگاه های مختلف، حکومت ایران در مجموع به پرداخت بیش از ٥ میلیارد دلار به خانواده های قربانیان حوادث تروریستی که ایران به نحوی متهم به دخالت یا حمایت از آنها بوده، محکوم شده است.

بنابر این گزارش، خانواده های قربانیان حوادث تروریستی – از جمله حملات ۱۱ سپتامبر، انفجار پایگاه های نظامی آمریکا در لبنان در سال ۱٩۸۳ و در خُبار عربستان سعودی در سال ۱٩٩۶ – در کنار خانواده های قربانیان حملات دیگر تروریستی در سایر کشورها از جمله اسرائیل، از شاکیان این پرونده بودند.

این ساختمان ۳۶ طبقه که در منطقه گران قیمت «منهتن» نیویورک واقع شده از پیش از انقلاب سال ٥٧ متعلق به بنیاد پهلوی بوده است و بنابر آخرین گزارش ها «بنياد علوی» - جانشین بنیاد مستضعفین سابق و پهلوی اسبق - مالک ۶۰ درصد این ساختمان بوده و بقیه بخشی از دارایی های بانک ملی ایران است.

دولت آمریکا پیشتر گفته بود که بنیاد علوی پوششی است برای فعالیت سری مالی بانک ملی ایران، متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران، که ایالات متحده آن را در ردیف کشورهای حامی تروریسم قرار داده است.
XS
SM
MD
LG