لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

پاریس از موضع ایران در مذاکرات ژنو ابراز نارضایتی کرد


معلوم نیست فابیوس تا چه حد نگرش دیگر کشورهای مذاکره کننده را منعکس می کند. دیپلمات ها می گویند، فرانسه در قیاس با دیگر کشورها موضعی سخت تر گرفته است.

دولت فرانسه از موضع ایران در مذاکرات مربوط به برنامه اتمی اش با فرانسه و دیگر قدرت های جهان ابراز نگرانی کرد. به گفته دیپلمات ها در ژنو سه روز مذاکرات با مقام های ایرانی احتمالاً بدون رسیدن به توافقی کامل به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، حسن روحانی روز شنبه در دیدار با فومیو کیشیدا، وزیر خارجه ژاپن، از شش کشور مذاکره کننده خواست این، به گفته او، «فرصت استثنایی» را برای رسیدن به توافق در ژنو و حل مناقشه هسته ای ایران که ده سال به طول انجامیده، از دست ندهند.

وزیر خارجه فرانسه، رولان فابیوس، که روز جمعه به مذاکره کنندگان در ژنو پیوست می گوید پاریس از موضع ایران راضی نیست.

فابیوس که با رادیوی فرانس انتر گفت و گو می کرد گفت ایران باید کار راکتور آب سنگین اراک را به تعلیق درآورد. او همچنین خواستار کاهش ذخایر اورانیوم ۲۰درصد غنی شده ایران شده است.

آمریکا و متحدانش ایران را متهم می کنند که با تولید اورانیوم غنی شده می خواهد بمب اتمی بسازد. همچنین تولید پلوتونیوم که در راکتور آب سنگین تولید می شود می تواند به مواد لازم برای تولید بمب منتهی شود.

تهران می گوید برنامه اتمی اش تنها برای مصارف صلح آمیز است. هنوز معلوم نیست که نظرگاه های فابیوس تا چه حد نگرش دیگر کشورهای مذاکره کننده را منعکس می کند. به گفته برخی دیپلمات ها، فرانسه در قیاس با دیگر کشورهای مذاکره کننده موضعی سخت تر گرفته است .

رسانه های ایرانی از قول محمد جواد ظریف نوشته اند که او بر وجود اختلاف در میان شش کشور مذاکره کننده تایید کرده است. ظریف گفته است در صورتی که دور فعلی مذاکرات به توافق نهایی نرسد، دور تازه مذاکرات در فاصله هفت تا ۱۰ روز دیگرآغاز خواهد شد.

گزارشگران در ژنو می گویند قرار است جان کری و کاترین اشتون در پایان مذاکرات روز شنبه بیانیه مشترکی منتشر کنند.

الکساندر هیگ وزیر خارجه بریتانیا روز شنبه از وجود پیشرفت هایی در مذاکرات خبر داد اما گفت هنوز مسائل مهمی وجود دارد که باید پیش از توافق نهایی حل شود.

او گفت مذاکره کنندگان تمام تلاش خود را به کار می بندند که مذاکرات به جایی برسد:« اگر به توافق نرسیدیم البته باید در هفته های آینده برپایه پیشرفت هایی که تاکنون به دست آمده ادامه مذاکرات را بنا کنیم. » هیگ افزود: «اما ما همه تلاش خود را برای انجام این مقصود به کار می بریم. هرچند که مسائل بسیاری حل شده اند.» او گفت:« جو این مذاکرات همان گونه که دیگران هم پیشتر گفته اند کاملا با فضای مذاکرات چندماه پیش متفاوت است.»

سرگیی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز روز شنبه به جمع وزیران خارجه پیوست. وزیر خارجه چین نیز معاون خود را به ژنو اعزام کرد. روز جمعه باراک اوباما با بنیامین نتانیاهو تلفنی گفت و گو کرد. کاخ سفید گفت اوباما پایبندی خود را به تعهداتش در جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح اتمی اعلام کرده است.

نتانیاهو روز جمعه در واکنشی تند به احتمال این که کشورهای غربی به توافق با ایران نزدیک شوند، گفته بود ایران «بدون این که چیزی بپردازد، همه چیز به دست آورد». او افزود ایران «برنده معامله قرن شد. این معامله خیلی بدیست و اسرائیل به صراحت آن را رد می کند».
XS
SM
MD
LG