لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

رییس جدید بخش عملیات ایران در «سیا» کیست؟ «آیت الله مایک»


خلاصه مقاله ای از متیو روزنبرگ و ادم گلدمن در نیویورک تایمز

او در سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا به «شاهزاده تاریکی» یا «آیت الله مایک» معروف است؛ کسی که مسول شکار اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکه تروریستی القاعده، و کشتن هزاران شبه نظامی اسلامگرا و صدها غیر نظامی در کارزار حملات پهبادهای آمریکا در پاکستان و یمن بوده است.

به گفته مقام های کنونی و قبلی اطلاعاتی، «مایکل دی آندریا» اینک مسول بخش عملیات ایران در سی آی ای است. این انتصاب و معرفی مدیر جدید ضد تروریسم از تشدید رویکرد سی آی ای در حوزه جاسوسی و عملیات مخفی تحت رهبری «مایک پمپئو» حکایت دارد.

ایران یکی از دشوارترین هدف های سی آی ای بوده است. سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا دسترسی بسیار محدودی به ایران دارد و سازمان های اطلاعاتی ایران نزدیک به چهار دهه کوشیده اند تا با عملیات جاسوسی و مخفی آمریکا مقابله کنند.

«مایکل دی آندریا» از خانواده ای می آید که دو نسل پیش از او در سی آی ای خدمت کرده اند. او با همسر مسلمان اش در ماموریتی خارج از آمریکا آشنا شد و برای ازدواج با او به اسلام گروید. هر چند به نظر نمی آید او چندان به آداب مسلمانی پایبند باشد.

عملیاتی که زیر نظر «دی آندریا» در خاورمیانه انجام می گرفت نقشی مهم در کشتن «عماد مغنیه» مسول عملیات بین المللی حزب الله، در سال ۲۰۰۸ داشت. سی آی ای در همکاری با اسراییلی ها، با یک خودروی بمبگذاری شده در دمشق مغنیه را از پای درآورد.

سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا در باره درستی یا نادرستی انتصاب «مایکل دی آندریا» اظهار نظری نکرده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG