لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

نماینده آمریکا: ایران همه قابلیت‌های شیمیایی خود را اعلام نکرده است


نماینده آمریکا در سازمان منع استفاده سلاح‌های شیمیایی روز پنجشنبه در نشست این سازمان در شهر لاهه هلند، گفت ایران همه قابلیت‌های شیمیایی خود را اعلام نکرده است.

کنت وارد گفت که ایران در مورد مراکز تولید مواد بمب شیمیایی گزارش نداده است و برنامه خود برای دسترسی به مهمات شیمیایی ممنوعه را دنبال می‌کند.

وی اضافه کرد، «ایالات متحده مدتها است در مورد ادامه برنامه تسلیحات شیمیایی ایران، که آن را به سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی اعلام نکرده است، نگرانی دارد.»

نماینده آمریکا در سازمان در ادامه گفت، آمریکا همچنین در مورد تلاش ایران برای دسترسی به مواد شیمیایی مختل کننده سیستم اعصاب برای مقاصد تهاجمی، نگران است.

آمریکا: ایران در مورد مراکز تولید مواد بمب شیمیایی گزارش نداده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

به گفته کنت وارد، جمهوری اسلامی انتقال تسلیحات شیمیایی خود به لیبی در دهه ۱۹۸۰ را حتی پس از اعلام لیبی در سال ۲۰۱۱، گزارش نکرده است.

وی گفت کشف بمب و خمپاره و مواد انفجاری حاوی مواد شیمیایی که منشا ایرانی دارد ثابت می‌کند ایران بطور کامل قابلیت‌های شیمیایی خود را گزارش نکرده است.

آقای وارد همچنین ایران را یکی از دو کشوری توصیف کرد که با توانایی بخشیدن به رژیم بشار اسد برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی، او را از عواقب آن در حوزه های بین المللی محافظت می‌کند و همزمان برنامه های سلاح‌های تهاجمی شیمیایی خود را دنبال می کند.

کنت وارد بازگرداندن هنجار در مقابله با استفاده از سلاح های شیمیایی را یک مسئولیت جمعی سازمان که ضرورت اقدام جمعی را ایجاب می‌کند، توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG