لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

گزارش واشنگتن فری بیکن: ایران ناقض پیمان منع گسترش و تکثیر جنگ افزارهای شیمیایی اعلام می‌شود


گزارشی از ادم کردو در نشریه واشنگتن فری بیکن

دولت ترامپ در صدد است اعلام کند که ایران به «کنوانسیون جنگ افزار شیمیایی» پایبند نبوده است. این چرخشی چشمگیر از موضع دولت اوباما محسوب می شود که در میان تلاش ها برای تحکیم توافق هسته ای از این امر پرهیز کرده بود.

این مهم پس از یک رشته فعالیت های کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا در برجسته کردن فعالیت های مخرب ایران در سراسر جهان صورت می گیرد. اقدام بر سر جنگ افزار شیمیایی در چارچوب کارزار «فشار حداکثری» حلقه را اطراف رژیم ایران تنگ تر می کند.

در جامعه بین المللی تصور بر این است که بشار اسد با حمایت ایران سلاح شیمیایی به کار برده است.

به گفته چند منبع آگاه، دولت ترامپ این هفته یافته های رسمی در باره عدم پایبندی ایران به کنوانسیون سلاح شیمیایی را در اختیار کنگره آمریکا قرار می دهد. این کنوانسیون ذخیره سازی و استفاده از چنین سلاح های مرگباری را ممنوع کرده است.

استفاده از جنگ افزار شیمایی در خاور میانه تلفات بسیاری در سوریه در میان غیرنظامیان به همراه داشته است.

دولت باراک اوباما عدم پایبندی ایران به منع تکثیر جنگ افزار شیمیایی را اعلام نکرد، ولی به کنگره اطلاع داده بود که نمی تواند پایبندی ایران به آن معاهده را تایید کند.

یک مقام ارشد کنگره و آگاه به رویکرد دولت ترامپ می گوید، اعلام عدم پایبندی ایران مدت ها مد نظر بوده است: «ایرانی ها هیچ توافق کنترل تسلیحاتی نبوده که نقض نکرده باشند. برای همین توافق هسته ای یک شوخی آشکار بود. آژانس بین المللی انرژی اتمی چیزی را تایید می کند که اجازه دارد تایید کند و در همه جاهای دیگر ایرانی ها فریبکاری می کنند. دولت ترامپ باید در یک جمع بندی منطقی اروپایی ها را که تا کنون از ترک توافق سرباز زده اند، به خروج از برجام مجبور کند.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG