لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

کنگره در میانه توافق با بویینگ در صدد سرکوب فعالیت های تروریستی خطوط هوایی ایران است


نمایندگان کنگره آمریکا می گویند ایران از شرکت های هوایی خود برای ارسال سلاح و نیرو برای کمک به «تروریستها» استفاده می کند.
نمایندگان کنگره آمریکا می گویند ایران از شرکت های هوایی خود برای ارسال سلاح و نیرو برای کمک به «تروریستها» استفاده می کند.

کنگره آمریکا روش های جدیدی را برای سرکوب و رسوا کردن یک شرکت خطوط هوایی ایران که به طور مرتب از پروازهای تجاری برای انتقال تسلیحات و جنگجویان تروریست به مناطق پر مناقشه استفاده می کند، در نظر دارد.

ادم کردو در واشنگتن فری بیکن نوشته است، در یک طرح جدید دو حزبی در سنای ایالات متحده، قانونگذاران آمریکایی مشخصا شرکت ماهان ایر را هدف قرار داده اند.

این طرح پس از آن ارائه می شود که شرکت بزرگ هواپیماسازی بویینگ از اجرای قراردادی چند میلیارد دلاری با شرکت دولتی ایران ایر خبر داد. احتمالا بخشی از این هواپیماها در اختیار ماهان ایر، یک شرکت دولتی دیگر، قرار خواهد گرفت. ظن فراوانی وجود دارد که ماهان ایر نقشی عمده در عملیات تروریستی ایران ایفا می کند.

قانونگذاران در این طرح از وزارت امنیت داخلی و دیگر نهادهای دولت ترامپ می خواهند فهرستی از تمام فرودگاه هایی که هواپیماهای ماهان ایر در آن به زمین نشسته اند را به کنگره ارائه دهد. از این اطلاعات برای تقویت تدابیر امنیتی در قبال هواپیماهایی استفاده خواهد شد که قصد ورود به آمریکا را دارند.

اخیرا یک نماینده بویینگ در ایران برای امضای قراردادی با خطوط هوایی آسمان با حسین علایی، مدیرعامل این شرکت، ملاقات کرد. حسین علایی پیشتر فرمانده نیروی دریایی سپاه بود.

در صورت تصویب طرح کنگره، دولت آمریکا باید تا سال ۲۰۲۰ درباره فرودگاه هایی که پروازهای ماهان ایر در آن فرود می آیند به قانونگذاران گزارش بدهد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG