لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

اسرائیل «راه‌های قاچاق» سلاح از ایران به حزب الله لبنان را به شورای امنیت اعلام کرد


روزنامه اسرائیلی جروزالم پست طبق اطلاعاتی که سفیر این کشور در سازمان ملل متحد در اختیار شورای امنیت قرار داده و روز سه شنبه امکان نشر یافت، از قاچاق اسلحه و مهمات از سوی ایران به حزب الله از طریق پروازهای تجاری ایران به لبنان خبر داده است.

دنی دنون نماینده دائم اسرائیل در سازمان ملل متحد نامه ای فوری به اعضای شورای امنیت فرستاده و در آن مسیر قاچاق اسلحه از سوی سپاه پاسداران به حزب الله را شرح داده است. جروزالم پست می نویسد: «سپاه قدس ایران اسلحه و مهمات و تکنولوژی موشکی را بسته بندی کرده و با پروازهای هواپیمایی ماهان به حزب الله میرساند.»

دنون در این نامه می افزاید: «این پروازها مستقیم به فرودگاه های لبنان و دمشق می رود و سلاح از آنجا به حزب الله می رسد.»

نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد گفت: «ایران به نقض قطعنامه های شورای امنیت از جمله قطعنامه های ۱۷۰۱ و ۲۲۳۱ ادامه می دهد.» او گفت ایران سازمان های تروریستی خاورمیانه را مسلح و برای بی ثبات سازی تمامی منطقه فعالیت می کند.

قطعنامه ۲۲۳۱ درباره اعمال محدودیت های آبیشتر بر ایران به دلیل برنامه اتمی تهران است و قطعنامه ۱۷۰۱ موجب آتش بس میان اسرائیل و حزب الله پس از جنگ دوم لبنان در سال ۲۰۰۶ شد.

جروزالم پست می نویسد آژانس بین المللی انرژی اتمی حدود دو هفته پیش گفت که ایران شروط لحاظ شده در توافق اتمی با قدرت های جهانی را نقض کرده است.

در ماه ژوئیه دنون به شورای امنیت گفته بود که شمار موشک های حزب الله نسبت به ده سال پیش ۱۷ برابر شده است.

دنون در یک گزارش اطلاعاتی جدید درباره گروه حزب الله که بازوی نظامی جمهوری اسلامی ایران در لبنان به شمار می رود نوشت: «شمار موشک هایی که حزب الله زیر زمین نگاه می دارد از موشک های ناتو در روی زمین بیشتر است.» او در این گزارش عکس های هوایی از مواضع حزب الله و آمار و ارقام زرادخانه های تسلیحاتی آن را آورده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG