لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۴

یک اندیشکده آمریکایی: ایران ایر و ماهان به سوریه نیرو و تسلیحات می‌فرستند


هواپیمایی ماهان یکی از شرکت‌هایی است که متهم به ارسال تسلیحات و نیرو شده
هواپیمایی ماهان یکی از شرکت‌هایی است که متهم به ارسال تسلیحات و نیرو شده

دولت باراک اوباما تلاش دارد در هفته های پایانی عمر خود، قراردادهای فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را تثبیت و تضمین کند. اما تلاش‌های فشرده‌ای از سوی نمایندگان کنگره و برخی گروه‌های لابی در واشنگتن برای جلوگیری از این معامله در جریان است.

در تازه ترین اقدام مخالفان، اندیشکده نو محافظه‌کار «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» با انتشار گزارشی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، ایران ایر را به نقل و انتقال نیرو و تسلیحات به سوریه متهم کرده است.

در این گزارش که در نشریه اینترنتی Real Clear Defense منتشر شده آمده که از زمان امضای توافق جامع هسته‌ای با ایران، نه تنها ایران ایر از فعالیت‌های «غیر قانونی» خود نکاسته، بلکه شرکت هواپیمایی ماهان نیز به ابزاری برای رساندن نیرو و تسلیحات به متحدان ایران در سوریه تبدیل شده است.

توضیحات بهنام طالب‌لو از پژوهشگران این اندیشکده در گفت‌وگو با صدای آمریکا توضیحات بیشتری داده که در این ویدئو می‌توانید مشاهده کنید:

پیش از این در روز دوم آذر ماه، روزنامه اسرائیلی جروزالم پست طبق اطلاعاتی که سفیر این کشور در سازمان ملل متحد در اختیار شورای امنیت قرار داد، از قاچاق اسلحه و مهمات از سوی ایران به حزب الله از طریق پروازهای تجاری ایران به لبنان و سوریه خبر داده بود.

اما ایران می‌گوید که ارسال سلاح برای حزب الله لبنان توسط هواپیماهای مسافربری ادعایی «پوچ و سراسر کذب» است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG