لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

نخست وزیر هند در کنگره آمریکا خواستار تقویت روابط امنیتی دو کشور شد


سخنرانی نارندرا مودی نخست وزیر هند در نشست مشترک کنگره آمریکا - چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵
سخنرانی نارندرا مودی نخست وزیر هند در نشست مشترک کنگره آمریکا - چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵

نخست وزیر هند روز چهارشنبه در نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در واشنگتن، بر تقویت روابط همه جانبه بین ایالات متحده و کشورش تاکید کرد و گفت یک همکاری مستحکم امنیتی به سود هر دو ملت خواهد بود.

نارندرا مودی همچنین با تاکید بر این که مبارزه با تروریسم باید "در سطوح مختلف" انجام شود و "ابزارها و روش‌های سنتی نظامی و اطلاعاتی" به تنهایی قادر به شکست تروریسم نیستند، خواستار روابط نزدیک تر امنیتی هند و آمریکا شد.

آقای مودی در ادامه با اشاره به چیره شدن واشنگتن و دهلی نو بر "ملاحظات تاریخی" گذشته، خطاب به قانونگذاران آمریکایی گفت تردیدی نیست که تقویت روابط آمریکا و هند به نفع هر دو ملت است.

وی در این سخنرانی که مرتبا با تشویق نمایندگان کنگره آمریکا مواجه می‌شد، به کشور خاصی به ویژه همسایگان هند - پاکستان و چین - اشاره نکرد، اما گفت همکاری عمیق امنیتی دهلی نو و واشنگتن باید به انزوای همه آنهایی منجر شود که به تروریست‌ها پناه داده یا از آنها حمایت می‌کنند.

نارندرا مودی همچنین نقش افرادی مانند مارتین لوترکینگ رهبر جنبش حقوق بشر و فعال حقوق آمریکایی‌های آفریقایی تبار و مهاتما گاندی رهبر جنبش استقلال طلبی هند را در ائتلای دو کشور ستود.

نخست وزیر هند روز سه شنبه در کاخ سفید با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده دیدار و درباره همکاری‌های دوجانبه بر سر نگرانی‌های عمده جهانی از جمله امنیت انرژی، تغییرات اقلیمی و همچنین تروریسم گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این دیدار با تاکید بر "مناسبات محکم" واشنگتن و دهلی نو گفت این دو دموکراسی بزرگ جهان برای حاصل شدن توافق تغییرات اقلیمی، که دسامبر گذشته در پاریس به تصویب رسید، دست به دست هم دادند.

نخست وزیر هند روز سه‌شنبه برای یک سفر رسمی سه روزه وارد پایتخت ایالات متحده شد. این هفتمین دیدار باراک اوباما با نارندرا مودی از آغاز دوران نخست وزیری او در سال ۲۰۱۴ است.

XS
SM
MD
LG