لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

مذاکرات روحانی و مودی در تهران؛ ایران و هند در حوزه سیاسی و اطلاعاتی همکاری می‌کنند


در حالیکه انتظار می رفت مذاکرات رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر هند در تهران تنها بر مبادلات اقتصادی دو کشور متمرکز باشد، حسن روحانی اعلام کرد که دو کشور همکاری‌های سیاسی و اطلاعاتی نزدیک تری را برای کمک به ایجاد صلح در منطقه دنبال می‌کنند.

رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه سوم خرداد در نشست خبری مشترک با نارندرا مودی نخست وزیر هند گفت که با توجه به اهمیت ثبات و امنیت منطقه به ویژه در افغانستان، عراق، سوریه، یمن و معضل تروریسم در منطقه، دو کشور تصمیم گرفتند که در زمینه مسایل سیاسی و ارتباطات اطلاعاتی روابط نزدیک تری را برای ایجاد ثبات در منطقه دنبال کنند.

این سخنان رئیس جمهوری ایران در حالیست که هند رقیب دیرینه سیاسی – نظامی پاکستان در منطقه محسوب می شود. پاکستان نیز شریک سیاسی عربستان و امارات متحده عربی، رقبای منطقه ای ایران است، از این رو مذاکرات سیاسی ایران و هند برای همکاری‌های منطقه‌ای و پیوستن اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به این مذاکرات در روز دوشنبه مورد توجه قرار گرفته است. به ویژه اینکه افغانستان، پاکستان را در کنار برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس، حامی گروه طالبان می‌داند.

نخست وزیر هند که برای گسترش روابط اقتصادی با ایران و امضای توافقنامه سه جانبه توسعه بندر چابهار با ایران و افغانستان به تهران سفر کرده است، پیش از پیوستن اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به این مذاکرات ۱۲ سند همکاری نیز با ایران امضا کرد.

امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و هند

هیات های عالی ایران و هند روز دوشنبه در کاخ سعد آباد تهران ۱۲ سند همکاری امضا کردند.

یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت امور خارجه ایران و هند در خصوص گفت‌وگوهای سیاست‌گذاری و تعاملات اتاق‌های فکر، برنامه اجرایی همکاری‌های فرهنگی و یادداشت تفاهم همکاری بین سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران و شورای روابط فرهنگی هند از جمله اسنادی هستند که بین دو کشور امضا شد.

قرارداد توسعه بندر چابهار بین سازمان بنادر و دریانوردی ایران و شرکت ایندیا پورتس گلوبال پرایوت لیمیتد و یادداشت تفاهم همکاری بین سازمان بنادر و دریانوردی ایران و اگزیم بانک هند در رابطه با تعیین شرایط کنونی خط اعتباری بندر چابهار از دیگر اسناد امضا شده است.

بیانیه تایید بین وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران و اگزیم بانک هند، یادداشت همکاری‌های بازرگانی و مشارکت فیمابین شرکت دولتی آلومینیوم هند (نال کو) و سازمان ایمیدروی ایران، یادداشت تفاهم همکاری بین صندوق ضمانت صادرات ایران و شرکت ضمانت صادرات هند و یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور و شرکت دولتی ایرکون هند نیز امروز بین دو کشور امضا شد.

نخست وزیر هند در بخش دیگری از سفر خود به ایران، روز دوشنبه با رهبر جمهوری اسلامی هم دیدار کرد. آیت الله علی خامنه‌ای در این دیدار منابع نفت و گاز ایران و توسعه بندر چابهار را زمینه ساز همکاری های دو کشور دانست.

XS
SM
MD
LG