لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

آمریکا تعدادی از مدیران ارشد شرکت امنیت سایبری روسی «کسپرسکی» را تحریم کرد


شرکت امنیت سایبری روسی «کسپرسکی لب»
شرکت امنیت سایبری روسی «کسپرسکی لب»

آمریکا روز جمعه اول تیر تعدادی از مدیران ارشد یکی از بخش‌های شرکت امنیت سایبری روسی «کسپرسکی لب» یا «آزمایشگاه کسپرسکی» را به دلیل نگرانی‌های امنیتی و خطرات سایبری تحریم کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در فهرست اعلام شده از سوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نام ۱۲ مدیر این بخش شرکت کسپرسکی از جمله مدیر ارشد توسعه کسب‌وکار، مدیر عملیاتی، مسئول حقوقی، رئیس ارتباطات، و چند مقام دیگر، دیده می‌شوند.

به این ترتیب شرکت‌ها و شهروندان آمریکایی از هرگونه تجارت یا معامله با این افراد منع، و اموال و دارایی‌های آنها مسدود می‌شود.

این تحریم‌ها یک روز پس از اعلام برنامه‌های دولت بایدن برای ممنوعیت فروش نرم‌افزار آنتی‌ویروس یا ضد ویروس این شرکت روسی اعمال می‌شود.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌‌ای گفت: «اقدام امروز علیه رهبری آزمایشگاه کسپرسکی بر تعهد ما برای اطمینان از یکپارچگی دامنه سایبری خود و محافظت از شهروندان خود در برابر تهدیدات سایبری مخرب تأکید می‌کند.»

به گفته رویترز، این اقدامات نشان می‌دهد که دولت بایدن تلاش می‌کند تا هرگونه خطر ناشی از حملات سایبری روسیه از طریق نرم‌افزارهای کسپرسکی را خنثی کند.

واشنگتن همچنین می‌خواهد از این طریق روسیه‌ را به دلیل شتاب گرفتن تهاجم نظامی این کشور در اوکراین تحت فشار قرار دهد.

این بخش شرکت که یکی از دو واحد روسی آزمایشگاه کسپرسکی است، پنجشنبه به اتهام همکاری با سازمان اطلاعات نظامی روسیه برای حمایت از اهداف اطلاعات سایبری مسکو، در فهرست محدودیت تجاری آمریکا قرار گرفت.

این اقدام روز پنجشنبه با ممنوعیت بی‌سابقه فروش، فروش مجدد، و به‌روز‌رسانی نرم‌افزاری محصولات کسپرسکی در آمریکا از ماه مهر آینده همراه شده است.

مقامات آمریکایی می‌گویند که این نرم‌افزار خطرات جدی دارد و به دلیل نفوذ روسیه بر این شرکت، می‌تواند از سیستم‌های رایانه‌ای کاربران آمریکایی جاسوسی کند.

آزمایشگاه کسپرسکی، ارائه‌دهنده خدمات امنیت سایبری، یک شرکت چند ملیتی روسی است که مقر آن در مسکو قرار دارد و توسط یک هلدینگ در بریتانیا اداره می‌شود.

XS
SM
MD
LG