لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

هشدار سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا به دانشگاه‌ها درباره تهدیدهای امنیتی روسیه، چین و جمهوری اسلامی


 امپریال کالج لندن
امپریال کالج لندن

سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا «ام‌آی۵» درباره تهدیدهای امنیتی روسیه، چین، و جمهوری اسلامی، به دانشگاه‌های بریتانیایی هشدار داد و گفت که این کشورها مراکز آموزشی را هدف قرار می‌دهند.

روسای موسسات عالی دانشگاهی بریتانیا روز پنجشنبه ششم اردیبهشت، در جریان یک جلسه توجیهی بی‌سابقه با مدیران سازمان‌های امنیتی بریتانیا ملاقات کردند.

در این‌ نشست، کن مک کالوم، مدیر کل سازمان اطلاعات داخلی، و فلیسیتی اسوالد، مدیر اجرایی موقت مرکز امنیت سایبری، هشدار دادند که کشورهای متخاصم تهدیدی برای امنیت ملی هستند. الیور داودن، معاون نخست وزیر، و میشل دونلان، وزیر علوم، میزبان مشترک این نشست بودند.

معاونان ۲۴ موسسه عالی دانشگاهی بریتانیا از جمله آکسفورد، کمبریج، و امپریال کالج لندن، درباره خطرات امنیتی کنونی از سوی کشورهای خارجی توجیه شدند.

به گفته مدیران سازمان‌های امنیتی بریتانیا، مسکو، پکن، و تهران، دانشگاه‌های بریتانیایی را برای سرقت مالکیت معنوی هدف قرار می‌دهند تا توانایی‌های اقتصادی و نظامی خود را افزایش دهند.

آنها با اشاره به اینکه روسیه، چین، و جمهوری اسلامی، برای کسب آگاهی از تحقیقات و فناوری‌های حساس در دانشگاه‌های بریتانیایی تلاش می‌کنند، بر اهمیت حفاظت از این مراکز آموزشی تأکید کردند.

دولت بریتانیا همچنین به ‌دنبال افزایش بودجه برای تقویت تدابیر امنیتی در مراکز کلیدی ‌و حساس است. این اقدامات می‌تواند شامل بررسی مجوزهای امنیتی برای پرسنل کلیدی ‌دانشگاه‌ها و کارکنان مراکز آموزش عالی نیز باشد.

این فرآیند بر بخش کوچکی از امور آکادمیک، با تمرکز ویژه بر تحقیقات با کاربردهای دوگانه بالقوه در بخش‌های غیرنظامی و نظامی، متمرکز خواهد کرد.

بریتانیا سال گذشته در بحبوحه نگرانی از اینکه کشورهای متخاصم، به‌ویژه چین، در حال نفوذ مخرب به این حوزه هستند، دستور بازنگری در حمایت‌ها از آموزش عالی در سیاست خارجی و امنیتی خود را صادر کرد.

منبع : گاردین، جی‌بی نیوز

XS
SM
MD
LG