لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

آمریکا چند فرد و نهاد مرتبط با برنامه‌های موشکی کره‌شمالی را تحریم کرد


وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، روز پنجشنبه، با هماهنگی کره‌جنوبی و ژاپن، افراد و نهادهای حامی کره‌شمالی را که با هدف «توسعه غیر‌قانونی تسلیحات کشتار‌جمعی» در برنامه «موشک‌های بالستیک» دست دارند در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمده است، آمریکا در پاسخ به پرتاب ناموفق موشک ماهواره‌بر کره‌شمالی، علیه دو فرد و یک نهاد که از فعالیت‌های برنامه‌های موشک‌های بالستیک و سلاح‌های کشتار جمعی کره‌شمالی حمایت می‌کنند تحریم‌هایی را اعمال می‌کند.

همچنین در بیانیه صدور این تحریم‌ها، که پس از تلاش نافرجام کره‌شمالی در پرتاب یک ماهواره جاسوسی در بیست و سوم ماه اوت صادر شد، دو فرد به نام‌های جان جین‌یونگ و سرگئی میخایلوویچ کوزلوف و یک شرکت تحریمی به نام «اینلکت» معرفی شدند.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، اوفک، این اقدام را با هماهنگی کره‌جنوبی و ژاپن هدایت کرد که بخشی از تلاش جمعی برای هدف قرار دادن شبکه‌های حامی سلاح‌های کشتار جمعی کره‌شمالی بود.

برنامه‌های موشکی بالستیک کره‌‌شمالی، «نقض قطعنامه‌های شورای امنیت» سازمان ملل متحد محسوب می‌شود.

پیش‌تر صدای آمریکا خبر داد در شرایطی‌که تنش‌ها در شبه جزیره کره با افزایش آمادگی نظامی کره‌جنوبی و آمریکا در برابر برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی در حال افزایش است، کره‌شمالی بلافاصله پس از ورود یک زیردریایی هسته‌ای آمریکا به کره جنوبی، دو موشک بالستیک به سمت دریا در سواحل شرقی خود پرتاب کرد.

به گزارش رویترز، در حالی‌که با ورود یک زیردریایی هسته‌ای آمریکا به کره جنوبی تنش‌ها در شبه جزیره کره بالا گرفته، کره‌شمالی با عصبانیت به این موضوع واکنش نشان داد و اظهار داشت که «چنین استقراری می‌تواند استفاده از سلاح هسته‌ای را تضمین کند.»

XS
SM
MD
LG