لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

قاضی فدرال در مورد شهروندان ایران و شش کشور: قانون محدودکننده مالکیت زمین در فلوریدا اجرا می‌شود


آرشیو
آرشیو

یک قاضی فدرال آمریکا حکم داد قانون جدید ایالت فلوریدا که شهروندان ایران، چین و برخی دیگر از کشورها را از خرید ملک در مناطق وسیعی از این ایالت منع می‌کند اجرایی خواهد شد.

قاضی آلن وینسور، که توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا منصوب شده است درخواست «اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا» برای جلوگیری از اجرای این قانون ایالتی را رد کرد. این گروه، شهروندان چینی ساکن فلوریدا را که از این قانون شکایت کرده بودند نمایندگی می‌کند.

قانون جدید که از اول ماه ژوئیه اجرایی شده است، و به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌تواند در دادگاه به چالش کشیده شود، برای املاکی اعمال می‌شود که در فاصله ۱۶ کیلومتری از تأسیسات نظامی و سایر زیرساخت‌های حساس قرار دارند و شهروندان ایران، سوریه، چین، کوبا، ونزوئلا، روسیه و کره شمالی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به این ترتیب شهروندان این کشورها در صورتی که تابعیت آمریکا را نداشته و یا گرین کارت نداشته باشند، از مالکیت ملک یا زمین در «مناطق حساس» ایالت فلوریدا منع خواهند شد. این ممنوعیت در مورد زمین‌های کشاورزی نیز اعمال می‌شود.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا استدلال کرده است که این قانون که اساس آن ملیت است، منجر به اعمال تبعیض میان خریداران بالقوه خانه می‌شود.

قاضی وینسور استدلال کرده است که این قانون به گونه‌ای نوشته شده است که «در مورد افراد چینی تبار مقیم چین درست مانند افراد غیر چینی تبار مقیم چین اعمال می‌شود و بر نژاد متمرکز نیست.»

ران دسنتیس، فرماندار فلوریدا در توییتی از این تصمیم قاضی استقبال کرد. او این قانون را به عنوان محافظی در مقابل حزب حاکم چین توصیف کرده است که به گفته او «بزرگترین تهدید اقتصادی، استراتژیک و امنیتی» برای آمریکا است.

گروهی از شهروندان چینی ساکن ایالت فلوریدا شکایتی علیه ایالت فلوریدا تنظیم کرده‌اند تا لایحه موسوم به «اس‌بی ۲۶۴» را لغو کند.

شاکیان که اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا آنها را نمایندگی می‌کند، در دادخواستی که به دادگاه فدرال ارائه دادند، تأکید کرده‌اند که این قانون ناقض قانون اساسی آمریکا است.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است که «مفاد غیرقانونی این قانون صرفاً به دلیل ریشه ملی افراد به مردم آسیب جدی وارد می‌کند، قوانین حقوق مدنی فدرال را نقض می‌کند، حقوق اساسی را تضعیف می‌کند و به پیشبرد هدف ایالت فلوریدا برای افزایش امنیت عمومی کمک نمی‌کند.»

قانون جدید یک استثنای محدود دارد که به دارندگان ویزای غیر توریستی از این کشورها اجازه می‌دهد ملکی را که هشت کیلومتر دورتر از تأسیسات حساس باشد و بزرگ‌تر از دو هکتار نباشد، خریداری کنند.

دادخواستی که اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا به دادگاه برده است، قانون جدید فلوریدا را با مجموعه ای از قوانین مقایسه می‌کند که ایالت‌های آمریکا در اوایل دهه ۱۹۰۰ تصویب و مهاجران چینی و ژاپنی را از مالکیت زمین منع کردند.

دادگاه‌ها اکثر این قوانین را در دهه ۱۹۵۰ لغو کردند ولی یک قانون تا سال ۲۰۱۸ در فلوریدا باقی ماند و در آن زمان، رأی‌دهندگان خواستار لغو آن قانون شدند.

XS
SM
MD
LG