لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

آمریکا ده‌ها فرد و نهاد را به دلیل «سود بردن از جنگ روسیه علیه اوکراین» تحریم کرد


وزارت‌خزانه‌داری آمریکا
وزارت‌خزانه‌داری آمریکا

ایالات متحده روز پنجشنبه ده‌ها تحریم جدید علیه افراد نزدیک به حکومت روسیه و پایگاه‌های صنعتی، موسسات مالی، و تامین‌کنندگان مالی آن کشور وضع کرد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا ضمن اعلام نزدیک به ۱۰۰ تحریم جدید افزود واشینگتن همچنان به وضع تحریم‌ها و محدودیت‌های اقتصادی به منظور تضعیف قابلیت جنگی روسیه علیه اوکراین ادامه خواهد داد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز علیه بیش از ۷۰ نفر تحریم وضع کرد. به گفته این وزارتخانه تحریم‌شدگان کسانی هستند که از جنگ روسیه علیه اوکراین سود می‌برند، حمایت می‌کنند، و به ادامه آن کمک می‌کنند.

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، گفت: «ایالات متحده با تحریم‌های امروز به تلاش بی‌وقفه ما برای هدف قراردادن زنجیره‌های تامین نظامی روسیه و محروم‌کردن پوتین از تجهیزات، فناوری، و خدماتی که برای جنگ وحشیانه‌اش علیه اوکراین نیاز دارد، ادامه می‌دهد.»

او افزود: «ما همچنین تصریح کرده‌ایم که این افراد و نهادهایی که از تهاجم و نزدیکی‌شان به کرملین سود می‌برند، پاسخگو خواهند بود، و اقدامات امروز نشانگر کشش جهانی ما برای تحمیل هزینه‌های سنگین بر الیگارش‌های پوتین است.»

بسته تحریمی روز پنجشنبه، یکی از بزرگ‌ترین تحریم‌های وزارت‌های امور خارجه و خزانه‌داری است و تحریم‌شدگان از کشورهای روسیه، لهستان، ترکیه، امارات متحده عربی، و گرجستان هستند.

  • تحریم پنج شرکت و یک شهروند ترکیه‌ای

پنج شرکت مستقر در ترکیه و یک شهروند ترکیه‌ای به اتهام کمک به روسیه برای دور زدن تحریم‌ها و حمایت از تهاجم مسکو علیه اوکراین، از جمله تحریم‌شدگان هستند.

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری ایالات متحده به شرط ناشناس ماندن هویت خود به خبرگزاری رویترز گفته است: «طی ١٨ ماه گذشته، نگرانی‌هایمان را با دولت و بخش خصوصی ترکیه به اشتراک گذاشته‌ایم و آنها را از خطرات عمده معامله با کسانی که با جنگ روسیه [علیه اوکراین] مرتبط هستند، مطلع کرده‌ایم.»

این تحریم‌ها در حالی علیه شرکت‌های ترکیه‌ای وضع شده‌اند که واشینگتن امیدوار است پارلمان ترکیه طرح پیوستن سوئد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را در جلسه اوایل اکتبر خود به تصویب برساند.

از زمان آغاز لشکرکشی پوتین به اوکراین در اسفند ۱۴۰۰، آمریکا و متحدانش چندین بسته تحریمی گسترده علیه روسیه وضع کرده‌اند. همچنین ایالات متحده همواره بر حمایت از اوکراین در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود تاکید و به آن کشور میلیاردها دلار کمک بشردوستانه، مالی، اقتصادی، و نظامی ارائه کرده است.

XS
SM
MD
LG