لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

آمریکا و بریتانیا اعضای یک گروه جرایم سایبری در روسیه را تحریم کردند


آرشیو.
آرشیو.

ایالات متحده آمریکا و بریتانیا روز پنجشنبه هفتم سپتامبر ١١ عضو یک گروه جرایم سایبری مستقر در روسیه با عنوان «تریکبات» را تحریم کردند.

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه عنوان کرد روسیه مدت‌ها است پناهگاهی برای مجرمان سایبری از جمله گروه «تریکبات» بوده است.

طبق بیانیه، این اقدام از سوی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، اوفک، انجام شده است.

برایان نیلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور مالی و تروریسم، در این ارتباط گفت: «مجرمان سایبری، از جمله آنهایی که در روسیه مستقر هستند، در پی حمله به زیرساخت‌های حیاتی، حمله به کسب‌وکارهای ایالات متحده، و سوءاستفاده از نظام مالی بین‌المللی هستند.»

دولت بریتانیا نیز با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرده گروه مزبور مسئول هک‌کردن زیرساخت‌های حیاتی و بیمارستان‌ها هنگام همه‌گیری کووید-١٩ بوده و مخالفان تهاجم غیرقانونی روسیه به اوکراین را تهدید کرده است.

همزمان وزارت دادگستری آمریکا از صدور کیفرخواست علیه ٩ فرد از جمله ٧ نفر از تحریمی‌های روز پنجشنبه در ارتباط با بدافزار «تریکبات» و طرح‌های باج‌افزار «کانتی» خبر داد.

دوشنبه هفته گذشته نیز تشکیلات امنیت ارتباطات کانادا در گزارشی روسیه و ایران را به عنوان پناهگاه‌های امن جرایم سایبری معرفی کرد که در آن مجرمان می‌توانند کشورهای غربی را هدف قرار دهند.

آژانس امنیت ارتباطات کانادا در این گزارش گفت که سرویس‌های اطلاعاتی روسیه و مجری قانون در این کشور مطمئنا با مجرمان سایبری روابط دارند و به آنها اجازه می‌دهند تا زمانی که بر اهداف خارج از اتحاد جماهیر شوروی سابق تمرکز می‌کنند، در مصونیت باشند.

مسکو همواره ارتکاب جرائم سایبری و یا حمایت از هکرها را انکار کرده است.

XS
SM
MD
LG