لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

بنیاد نوبل دعوت از سفیران ایران، روسیه و بلاروس برای شرکت در مراسم اهدای جوایز در استکهلم را لغو کرد


جایزه نوبل
جایزه نوبل

بنیاد نوبل روز شنبه ۱۱ شهریور ، در بیانیه‌ای اعلام کرد که از سفیران ایران، روسیه، و بلاروس در سوئد برای شرکت در مراسم امسال اهدای جوایز نوبل در استکهلم، پایتخت سوئد، دعوت نمی‌کند.

این بنیاد روز پنجشنبه نهم شهریور، با اشاره به لزوم دعوت از حتی کسانی که به ارزش‌های جایزه نوبل پایبند نیستند، اعلام کرده بود سفیران این سه کشور را به مراسم اهدای جوایز در دسامبر سال جاری میلادی دعوت خواهد کرد.

اما پس از انتقادهای گسترده و تهدید رهبران چند حزب سوئدی در مورد تحریم این مراسم، بنیاد نوبل اعلام کرد: «واکنش‌های شدید در سوئد را به رسمیت می‌شناسیم. بنابراین تصمیم به تکرار استثنای پارسال در رویه معمول گرفتیم؛ به عبارت دیگر، سفیران روسیه، بلاروس و ایران را به مراسم اهدای جوایز نوبل در استکهلم دعوت نمی‌کنیم.»

بنیاد نوبل سال گذشته میلادی سفیران روسیه و بلاروس را به دلیل تهاجم نیروهای روسی به اوکراین، به مراسم اهدای جوایز دعوت نکرد.

جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب خشونت‌بار اعتراضات مسالمت‌آمیز به کشته شدن ژینا (مهسا) امینی در بازداشت گشت ارشاد و همچنین همکاری‌های نظامی‌اش با روسیه، از جمله ارسال پهپادهای نظامی در جنگ با اوکراین، با چندین بسته تحریمی از سوی کشورهای غربی مواجه شده است.

هر سال، برندگان جوایز نوبل در بخش‌های مختلف در اوایل ماه اکتبر اعلام می‌شوند و مراسم اهدای جوایز در پنج بخش فیزیک، شیمی، اقتصاد، فیزیولوژی/پزشکی، و ادبیات از مجموع شش بخش در استکهلم و اهدای جایزه صلح نوبل در اسلو، پایتخت نروژ، برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG