لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

لابی عربستان در آمریکا برای کشاندن پای ایران به پرونده ۱۱ سپتامبر تلاش می کند


عکس آرشیوی از ویرانی های پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک
عکس آرشیوی از ویرانی های پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک

یک هفته پس از انتشار بخش محرمانه گزارش تحقیق و تفحص کنگره آمریکا درباره حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، لابی های طرفدار عربستان سعودی در آمریکا پای ایران را به این موضوع کشانده اند.

به گزارش وبسایت اینترسپت، تلاش لابی ها و رسانه های طرفدار ریاض این است که بگویند انتشار این بخش از گزارش سال ۲۰۰۲ کنگره، تمام اتهامات متوجه حکومت عربستان در ارتباط با حملات یازدهم سپتامبر را رد می کند.

در یکی از این تلاش ها، فران تاون سند یکی از مقامات دولت جرج دبلیو بوش می‌‌گوید "این که سوال می شود نقش عربستان سعودی در حوادث یازدهم سپتامبر چه بوده باید، به سمت طرفی دیگر سوق داده شود."

این ویدئو که در شبکه های اجتماعی منتشر شده توسط موسسه فوکوس واشنگتن که از طرف "قورویس تم.اس.ال"، از لابی های طرفدار سعودی در آمریکا که برای تاثیرگذاری بر روی قانونگذاران آمریکایی فعالیت می کند، منتشر شده است.

این ویدئو در توییتر سفارت عربستان سعودی در آمریکا نیز منتشر شده است.

اندرو بوون در شبکه العربیه وابسته به حکومت عربستان نوشته است، انتشار این اسناد نشان می دهد که حکومت عربستان سعودی نقشی در حملات یازدهم سپتامبر نداشته است.

یکی دیگر از نویسندگان این شبکه پا را فراتر گذاشته و نوشته است انتشار اسناد محرمانه باید بر روی روابط هواپیماربایان یازدهم سپتامبر با حکومت ایران معطوف شود.

این ۲۸ صفحه‌ از گزارش کنگره، اخیرا پس از بیش از سیزده سال به اطلاع عموم رسیده است.

پیشتر بارها درخواست خارج کردن این بخش از گزارش مطرح شده بود، اما به دلایلی در این مدت در طبقه بندی محرمانه قرار گرفته بود.

این گزارش به نقش برخی شهروندان عربستان در حمایت از عوامل مرتبط با القاعده که حملات پانزده سال پیش را رقم زدند، پرداخته است؛ از جمله تهیه آپارتمان و افتتاح حساب بانکی برای آنها و این که آیا از حمله اطلاع داشتند یا خیر.

نامی از ایران در این اسناد نیامده است.

XS
SM
MD
LG