لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

گزارش جدید: هواپیماربایان ۱۱سپتامبر با دیپلمات های سعودی تماس داشتند


دولت عربستان سعودی تاکنون هرگونه ارتباط با عوامل حمله یازده سپتامبر را رد کرده است.
دولت عربستان سعودی تاکنون هرگونه ارتباط با عوامل حمله یازده سپتامبر را رد کرده است.

در حالیکه کاخ سفید و دستگاه های اطلاعاتی آمریکا در حال تصمیم گیری در مورد انتشار ۲۸ صفحه گزارش محرمانه کنگره درباره حمله های تروریستی ۱۱ سپتامبر هستند یک گزارش جدید دیگر مربوط، خبر از ارتباط مهاجمان با برخی دیپلمات های سعودی می دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این گزارش که با نام "فایل ۱۷" شناخته می شود توسط دولت آمریکا بی سر و صدا از حالت محرمانه در آمده است و در آن اسامی بیش از ۳۰ فرد که توجه ماموران اطلاعاتی و امنیتی را در ارتباط با حملات یازده سپتامبر برانگیخت، مطرح شده است.

در گزارش موسوم به "فایل ۱۷" اطلاعاتی از ارتباط هواپیماربایان با برخی دیپلمات‌های عربستان سعودی پیش از حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ ارائه شده است. این گزارش می گوید ماموران آمریکایی در مورد دیپلمات های عربستانی که پیش از حمله با هواپیماربایان تماس داشتند، تحقیق کرده بودند.

بیشتر اطلاعات گزارش "فایل ۱۷" بر اساس اسناد ۲۸ صفحه ای محرمانه فراحزبی کنگره نگاشته شده است و می تواند به محققان سرنخ هایی در مورد آن اسناد بدهد.

اسناد ۲۸ صفحه ای کنگره که در زیر زمین ساختمان کنگره نگاهداری می شود، حاوی تحقیق کنگره پیرامون دست داشتن دولت خارجی در حمله های ۱۱ سپتامبر است.

باب گراهام سناتور پیشین می گوید در این اسناد، انگشت اتهام به سوی عربستان سعودی به عنوان تامین کننده مالی آن هواپیماربایی ها نشانه رفته است. او معتقد است که هواپیماربایان از حمایت وسیع دیپلمات های عربستانی برخوردار بودند.

ریاض مدعی است که در آن حمله ها دست نداشته اما بستگان قربانیان آن حمله ها، خواستار دریافت غرامت چندمیلیارد دلاری از عربستان سعودی شده اند.

XS
SM
MD
LG