لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

مک‌کال خواستار شفافیت دولت آمریکا درباره «نفوذ ایران در محافل سیاسی غربی» شد


رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای خواستار شفاف‌سازی درباره گزارش‌های منتشر شده از «نفوذ یک شبکه از عوامل جمهوری اسلامی به محافل سیاسی غربی و دولت آمریکا» شد.

مک کال در بیانیه خود گفت که گزارش‌ها درباره روابط رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، با یک مقام ایرانی که به گفته منابع، یکی از اعضای اصلی کمپین نفوذ ایران بوده است، «هشدارآمیز» هستند.

به گفته مک‌کال «بسیاری از دست‌اندرکاران کمپین نفوذ ایران روابط نزدیکی با رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، داشتند. مالی به دلیل سوء استفاده از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده تحت بازجویی قرار دارد و در حال حاضر در مرخصی بدون حقوق از وزارت خارجه است .»

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا افزود: «در فوریه ۲۰۲۱، مالی یکی از اعضای کمپین نفوذ ایران، به نام آرین طباطبایی، را استخدام کرد تا به او در مذاکراتش با ایران کمک کند. طباطبایی پس از ۱۵ ماه به وزارت دفاع نقل مکان کرد و اکنون در مقام ارشد وزارت دفاع کار می‌کند.»

مک‌کال گفت، این گزارش‌ها نشان می‌دهد که دولت بایدن در قبال ایران سیاست ضعیفی دارد و یک دشمن خطرناک را جسورتر می‌کند.

او افزود: «بین این نقض فاحش اعتماد توسط مقامات بایدن، معامله ۶ میلیارد‌دلاری گروگان‌گیری آنها که بزرگترین دولت حامی ترور را تقویت کرد و امتناع از اجرای تحریم‌ها، این دشمن خطرناک را جسورتر می کند.»

مک کال در پایان گفت: «مردم آمریکا مستحق شفافیت درباره این ماجرا هستند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری و در پاسخ به صدای آمریکا درباره گزارش‌های منتشر شده از نفوذ یک شبکه از عوامل جمهوری اسلامی به محافل سیاسی غربی و دولت آمریکا، این گزارش را مربوط به ده سال قبل دانست و گفت: «بیشتر افراد نامبرده در این گزارش، دیگر مسئولیتی در دولت آمریکا ندارند و یک نفر از آنها که اکنون برای وزارت دفاع آمریکا کار می‌کند تحت یک بررسی پیشینه کامل برای دریافت مجوز امنیتی قرار گرفته است.»

پنتاگون نیز در واکنش به این گزارش‌ها، از یک مقام منصوب شده توسط دولت بایدن در برابر «عضویت ادعایی در شبکه نفوذ ایران» دفاع کرد.

یک سخنگوی پنتاگون به فری‌بیکن گفته است که آرین طباطبایی قبل از دریافت مجوز امنیتی «به طور کامل و صحیح مورد بررسی قرار گرفته است».

پنتاگون در عین حال به پرسش واشنگتن فری بیکن در مورد اینکه آیا قبل از افشای عمومی از این روابط اطلاع داشت، پاسخ نداد.

این سخنگوی پنتاگون به فری بیکن گفت: «دکتر طباطبایی به عنوان شرط استخدام در وزارت دفاع به طور کامل و صحیح مورد بررسی پیشینه قرار گرفته است و ما مفتخریم که او برای ما خدمت می‌کند.»

از سوی دیگر، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید، جان کربی هم به سی ان ان گفت: «ما تازه داریم این گزارش را می‌خوانیم و نمی‌خواهم از جایی که قرار است باشیم جلوتر باشم.»

بنا بر گزارش منتشر شده در فری‌بیکن با استناد به گزارش سمافور «شبکه نفوذ جمهوری اسلامی که به نام ابتکار کارشناسان ایران» شناخته می‌شود، توسط وزارت خارجه جمهوری اسلامی اداره می‌شده‌ است.

سمافور مدعی شده که این شبکه شامل «دانشگاهیان تأثیرگذار خارج از ایران» است که به وزارت خارجه جمهوری اسلامی گزارش می‌دهند و به ترویج نکات گفتگوهای جمهوری اسلامی با سیاستگذاران آمریکایی کمک می‌کنند.

XS
SM
MD
LG