لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

گالانت: حمله جمهوری اسلامی شکست خورد؛ آسمان خاورمیانه به روی نیروی هوایی اسرائیل باز است


یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائيل، روز سه‌‌شنبه ۲۸ فروردین، دردیدار با جمعی از نیروهای این کشور گفت که جمهوری اسلامی در حمله خود شکست خورد و ممکن نیست که بتواند اسرائیل را بازدارد.

به نوشته رسانه‌های اسرائیلی، آقای گالانت همچنین گفت که آسمان خاورمیانه به روی نیروی هوایی [اسرائیل] باز است.

او در رابطه با وضعیت شمال اسرائیل در مرز لبنان نیز گفت که بر اساس ارزیابی‌ها، معتقد است مرحله‌ای فرا می‌رسد که شهروندان اسرائیلی به سلامت به خانه‌هایشان بازگردانند.

او اشاره کرد که اسرائیل «برای تمامی احتمالات آماده است.»

یوآف گالانت افزود که اسرائیل با در نظر گرفتن مجموع حملات جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش، هدف حمله بیش از ۵۰۰ حمله هوایی قرار گرفت.

به گزارش «جروزالم پست»، ارتش و مقامات اسرائیل پیش از این از ۳۰۰ تا ۳۵۰ تهدید هوایی از سوی جمهوری اسلامی، از جمله با حدود ۱۲۰ موشک بالستیک، ۱۷۰ پهپاد و ۳۰ موشک کروز صحبت کرده بودند.

با این حال، گروه حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در یمن، سوریه و عراق نیز در این حملات شرکت داشتند.

پیش از این، وزیر دفاع اسرائیل در ادامه واکنش‌های مقامات این کشور به حملات جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش، روز یکشنبه ۲۶ فروردین، به لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، گفته بود که اسرائیل چاره‌ای جز پاسخ به حملات جمهوری اسلامی ندارد.

به گزارش نشریه «آکسیوس»، یوآف گالانت در این تماس به همتای آمریکایی‌اش گفته بود: اسرائیل معادله‌ای را نمی‌پذیرد که در آن، حکومت ایران در واکنش به هر حمله اسرائیل در سوریه، مستقیم به خود اسرائیل حمله کند.

کانال ١٢ اسرائیل نیز در گزارشی اعلام کرده که کابینه جنگی این کشور تصمیم گرفته است تا «آشکارا و نیرومندانه» پاسخ حمله موشکی و پهپادی شنبه شب حکومت ایران را بدهد.

XS
SM
MD
LG