لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

طرح بررسی توافق اتمی ایران در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد


لایحه "قانون ۲۰۱۵ بازنگری توافق اتمی ایران" راهی امضای اوباما شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه مصوبه اخیر سنا درباره توافق هسته‌ای با ایران را در صحن مجلس به بحث و رأی گیری گذاشت، که با ۴۰۰ رأی موافق در برابر ۲۵ رأی مخالف به تصویب رسید.

اگر مجلس نمایندگان با دو سوم آرا طرحی را تصویب کند، رئیس جمهوری ایالات متحده قادر به وتوی آن نخواهد بود. سنا هفته گذشته پس از بحث‌های طولانی، طرح بررسی توافق اتمی با ایران را تصویب کرد.

اکنون که این مصوبه در هر دو مجلس کنگره تصویب شده است، برای تبدیل شدن به قانون باید برای امضای ریاست جمهوری به کاخ سفید ارسال شود.

پیش از رای گیری بر روی این طرح، گروهی از نمایندگان مجلس، بویژه جمهوریخواهان، در مورد نیات تهران حتی در صورت امضای توافق اتمی ابراز تردید کردند و به فعالیت‌های آن کشور را در «حمایت از تروریسم و اقداماتی که به بی‌ثباتی منطقه می‌انجامد» اشاره کردند.

از جمله مایک پامپئو نماینده جمهوریخواه، که گفت «امروز مجلس لایحه بررسی توافق اتمی ایران را مطرح و رای گیری می‌کند. تصویب این لایحه با هدفی والا و با حسن نیت، و به منظور کاهش خطر تولید سلاح اتمی توسط ایران صورت می‌گیرد. ولی متاسفانه به باور من، تصویب چنین لایحه‌ای درست برعکس عمل می‌کند.»

دن کیلدی نماینده دموکرات مجلس که قطعنامه‌ای فراحزبی را به منظور آزادی زندانیان آمریکایی محبوس در ایران پیگیری می‌کند، نیز ضمن حمایت از گفتگوهای هسته‌ای جاری با ایران، گفت «بسیار واضح است که برای مردم و کنگره آمریکا هرگونه تفاهم و یا توافق با ایران، بدون در نظر گرفتن دیگر رفتارهای ایران بسیار مشکل خواهد بود.»

وی در ادامه افزود «اگر تهران به گروگان گرفتن آمریکاییان بی‌گناه به عنوان زندانیان سیاسی ادامه دهد، توافق اتمی و یا هر تعامل دیگری مشکل خواهد بود.»

جمهوریخواهان که در برابر گفتگوهای اخیر شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، بویژه ایالات متحده، با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور موضعی انتقادی دارند، در تلاش هستند نقش کنگره در هر توافقی در این زمینه را پررنگ‌تر کنند.

XS
SM
MD
LG