لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۴

درخواست نمایندگان از دولت: نتایج مذاکرات هسته‌ای برای بررسی به مجلس ارائه شود


مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای که به امضای بیش از ۲۰۰ نماینده رسیده است، به مصوبه اخیر سنای آمریکا برای بازبینی توافق احتمالی هسته‌ای با ایران واکنش نشان داد.

نمایندگان در این بیانیه که روز یکشنبه در مجلس خوانده شد، ضمن «زیاده خواهی» دانستن مصوبه سنا، به مذاکره کنندگان ایران هشدار دادند که «وارد نمودن مصوبه کنگره به عنوان مولفه جدیدی در تایید نتایج مذاکرات نمی‌تواند عامل چانه زنی دیگری حساب آید.»

بیانیه از مذکره‌کنندگان هسته‌ای ایران خواسته است که نسبت به «تاثیرات ورود این عامل، واکنش مناسب نشان دهند و آن را در نتایج مذاکرات به طور جدی در نظر بگیرند.»

سنای آمریکا به تازگی طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن دولت آمریکا موظف است نتایج مذاکرات هسته‌ای را در اختیار کنگره قرار دهد.

در بخش دیگری از بیانیه نمایندگان مجلس ایران در واکنش به مصوبه سنا آمده است که وزارت امور خارجه ایران موظف به ارائه نتایج مذاکرات به مجلس است تا با دریافت نظرات نمایندگان ملت، تکلیف این پرونده روشن شود.

همزمان اعلام شد که تعدادی از نمایندگان مجلس ایران طرحی ۳ فوریتی را پیشنهاد داده‌اند که بر مبنای آن مذاکرات هسته‌ای در واکنش به آنچه تهدیدهای نظامی آمریکا خوانده شده، از سوی ایران ترک می‌شود و مذاکره کنندگان ایرانی تا عذرخواهی رسمی طرف آمریکایی، به میز مذاکره باز نمی‌گردند.

این طرح، از سوی فراکسیون رهروان ولایت، که اکثریت را در مجلس در اختیار دارد مورد استقبال قرار نگرفته است.

XS
SM
MD
LG