لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

۱۵۰ نماینده کنگره درنامه ای به اوباما خواستار ادامه روند مذاکرات با ایران شدند


امضا کنندگان نامه به رئیس جمهوری از او برای اتخاذ گزینه سیاسی و انجام مذاکرات برای حل مسئله برنامه اتمی ایران، سپاس گزاری کرده و خواستار ادامه این روند شده اند.

۱۵۰ تن از اعضای کنگره آمریکا روز پنجشنبه با امضای نامه ای خطاب به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از او برای اتخاذ گزینه سیاسی و انجام مذاکرات برای حل مسئله برنامه اتمی ایران، سپاس گزاری کرده و خواستار ادامه این روند شده اند. امضاکنندگان در این نامه آورده اند:

آقای رئیس جمهوری گرامی،

در حالی که مذاکرات درباره برنامه اتمی ایران ادامه دارد، ما از شما می خواهیم که این روند را بر اساس چارچوب سیاسی که اخیرا اعلام شده ادامه دهید و به سوی دست یابی به توافقی محکم و قابل اثبات بین ۵+۱ و ایران که از دست یابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند، پیش روید. ما به سبب پیشرفت بزرگی که تاکنون به دست آمده، از شما و از تیم مذاکره کنندگان شما و نیز از شریکان مان در این ائتلاف سپاس‌گزاریم.

این مسئله از امور سیاسی فراتر می رود. نتایج آن بسیار مهم و گزینه های آن بسیار خطیر است. ما باید برای جلوگیری از ایرانی مسلح به سلاح اتمی، هر مسیری را که به راه حلی قابل اثبات، قابل اجرا و دیپلماتیک منتهی شود، بپیماییم. اگر ایالات متحده آمریکا این مذاکرات را رها کند یا سبب شکست آن شود،نه تنها در اتخاذ راهی صلح آمیز برای جلوگیری از ایرانی اتمی شکست خورده ایم، بلکه راه دست‌یابی ایران به چنان هدفی را هموار کرده ایم. در این حال احتمالا سیاست تحریم های چندجانبه که ایران را به پای میز مذاکره کشاند، با شکست روبرو می شود، و رژیم ایران بر آن خواهد شد که برنامه اتمی خود را، بی مانع و محدودیت، تسریع بخشد. و همه این تحولات در نهایت می تواند ما را به سوی جنگ رهنمون شود.

جنگ نمی تواند در نفس خود مایه امنیت باشد. حمله نظامی آمریکا یا اسرائیل تنها شاید بتواند برنامه اتمی ایران را یک یا دو سال عقب بیندازد- که بسیار کوتاه تر از مدت زمانی است که در توافق ۵+۱ منظور شده است. ما باید ابزارهای دیپلماتیک را در تمامی ظرفیت خود به کارگیریم و بگذاریم مذاکرات مسیر خود را بپیماید. به‌ویژه اکنون که هردو طرف چارچوب محکمی را برای توافق اعلام کرده اند، باید کار تدوین برنامه جامع مشترک اقدام را، به طرزی باصلابت و اثبات پذیر، تا ۳۰ ژوئن نهایی کنیم.

ما باید وقت و امکان لازم را در اختیار هیئت مذاکره کنندگان مان قرار دهیم تا به پیشرفت های خود در چارچوب سیاسی ادامه دهند و آن را به توافقی بلندمدت و اثبات پذیر تبدیل کنند. اگر در این راه توفیق نیافتیم آن گاه کنگره آماده اقدام است و گزینه های دیگری را که از دست یابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند به شما ارائه خواهد داد.

با سپاس از عزم شما برای جلوگیری از ایران مجهز به سلاح هسته ای، و با امید به این که کار مشترک در باره این امر خطیر ادامه یابد.

در پایان این نامه نام و امضای ۱۵۰ نماینده کنگره نقش بسته است.

XS
SM
MD
LG