لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۴

ابراز امیدواری جان کری در نشست ناتو از نتیجه مذاکرات اتمی با ایران


سخنرانی جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان ناتو - آنتالیا، ترکیه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴
سخنرانی جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان ناتو - آنتالیا، ترکیه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزير خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در ترکیه و در حاشيۀ نشست وزیران خارجه کشورهای عضو پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات اتمی جاری با ايران به نتيجه موفقيت آميزی برسد.

جان کری که پس از یک روز گفتگوی فشرده با مقامات ارشد روسیه در شهر سوچی برای شرکت در نشست ناتو به آنتالیا در جنوب ترکیه رفته است، پس از پایان این نشست به خبرنگاران گفت در جلسه امروز به پرونده هسته‌ای ايران و لزوم تفاهم در ميان اعضای گروه ۱+۵ نيز پرداخته شد.

وزیر خارجه آمریکا افزود «هم مذاکرات و هم لزوم يکپارچگی در گروه ۱+۵ در اين شش هفتۀ باقيمانده، با چشم انداز رسيدن به يک توافق خوب که تا حال راجع به آن صحبت کرديم، توافقی که هم امکان دسترسی کافی (به تاسیسات اتمی ایران) را در اختيار ما بگذارد و هم بتواند چهار مسيری که در نهايت ممکن است به ساخت سلاح اتمی منتهی شود را ببندد.»

وی با بیان این که ما خيلی اميدوار هستيم که مذاکرات نتيجه موفقيت آميزی داشته باشد و تحول خوبی در منطقه ايجاد کند، گفت وجود يک «هماهنگی امنيتی شفاف‌تر» در ميان کشورهای حوزه حاشيه خليج فارس، برای مبارزه با تروريسم و برخی «عملکردهای تحريک آميز» که آرامش منطقه را برهم می‌زنند، نيز بسيار پراهميت است.

وزير خارجۀ آمريکا زمانی اين اظهارات را بیان می‌کند که رهبران و نمایندگان ارشد کشورهای عضو شورای همکاری خليج فارس برای ديدار با رئيس جمهوری ایالات متحده به واشنگتن سفر کرده‌اند، و آقای کری نيز قرار است امشب در ضيافت شام کاخ سفيد به آنها بپيوندد.

کاخ سفید می‌گوید هدف از دعوت از سران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای شرکت در نشست مشترک با باراک اوباما این است که به آنها اطمینان داده شود واشنگتن نگرانی‌های این کشورها را نادیده نخواهد گرفت و به تامین امنیت آنها متعهد است.

برخی کشورهای منطقه، از تبعات توافق احتمالی هسته‌ای بین ایران و غرب و لغو تحریم‌های شده علیه تهران ابراز نگرانی کرده‌اند و می‌گوید چنین توافقی می‌تواند به گسترش نفوذ ایران در منطقه و آنچه که آنها «دخالت در کشورهای دیگر» خوانده‌اند، بیانجامد.

پس از ضیافت شام امشب در کاخ سفید، نشست اصلی روز پنجشنبه در کمپ دیوید، استراحتگاه ریاست جمهوری در ایالات مریلند، برگزار خواهد شد. ولیعهد عربستان، امیر کویت، امیر قطر، معاون نخست وزیر عمان، ولیعهد بحرین و ولیعهد امارت متحده عربی در این نشست حضور خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG