لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

گروهی از جمهوری‌خواهان کنگره خواهان جلسه‌ای با بلینکن برای بررسی توافق احتمالی با ایران شدند


کنگره ایالات متحده آمریکا، واشنگتن، عکس از آرشیو
کنگره ایالات متحده آمریکا، واشنگتن، عکس از آرشیو

شماری از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده با ارسال نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا خواهان برگزاری جلسه‌ای برای بررسی مراحل احیای احتمالی توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام شدند.

۱۸ نماینده جمهوری‌خواه دراین نامه که متن آن روز چهارشنبه ۱۰ فروردین منتشر شد گفته‌اند: «بسیار نگران هستیم که مذاکرات برای توافق هسته‌ای جدید با ایران، شهروندان آمریکایی و جهان را با خطر روبرو کند.»

در این نامه آمده است: «هرچند رئیس جمهوری آمریکا متعهد به دادن اطلاعات کامل و دقیق به کنگره در مورد هر طرح یا گفت‌وگویی با ایران در مورد برنامه هسته‌ای ایران از جمله هرگونه توافق تکمیلی است، ولی ما پرسش‌هایی در مورد خروج اعضای کلیدی از وزارت خارجه به دلیل استراتژی مذاکراتی دولت داریم.»

این نمایندگان در نامه خود از وزیر خارجه آمریکا درخواست کرده‌اند جلسه‌ای در این خصوص در اولین فرصت ممکن و تا پیش از ششم آوریل، ۱۷ فروردین برگزار کند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از زمان فعالیت انتخاباتی خود گفته‌ بود بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای ایران را که دولت قبلی آمریکا از آن خارج شد، در دستور کار قرار خواهد داد. کاخ سفید و وزارت خارجه هم تاکید دارند بازگشت متقابل به این توافق، در خدمت منافع ملی آمریکا است.

در بهمن ماه سال گذشته، ریچارد نفیو معاون فرستاده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، از تیم مذاکرات هسته‌ای با ایران جدا شد.

روز هشتم فروردین هم «دن شاپیرو» سفیر پیشین ایالات متحده در اسرائیل اعلام کرد از تیم مذاکرات هسته‌ای و وزارت خارجه بیرون آمده است.

مذاکرات احیای برجام در ۱۱ ماه گذشته در جریان است. آمریکا و ایران به شکل غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارند.

XS
SM
MD
LG