لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

هوک: انتخاب بین حفظ تجارت با آمریکا و خرید نفت از ایران، انتخاب سختی نیست


برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفت:‌« ما در اصل به کشورهای جهان یک انتخاب پیشنهاد می‌کنیم:‌ یا می‌توانید به معاملات خود با آمریکا ادامه دهید یا می‌توانید از ایران نفت خام بخرید. انتخاب بین یکی از این دو گزینه، تصمیم دشواری نیست.»

آقای هوک در این گفت‌وگو که شامگاه دوشنبه دوم اردیبهشت و پس از لغو معافیت خرید نفت از جمهوری اسلامی انجام شد، افزود:‌«با این کار منابعی که ایران برای گستراندن بی‌ثباتی در خاورمیانه از راه عوامل نیابتی خود نیاز دارد، قطع می‌شود. از یک سال پیش مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفته بود ما به سمت به صفر رساندن صادرات نفت ایران می‌رویم. در حدود ۱۱ ماه گذشته توانستیم یک میلیون و نیم بشکه نفت از سبد صادرات ایران را قطع کنیم و حالا قصدمان قطع کامل بقیه نفت صادراتی ایران است که حدود یک میلیون بشکه دیگر است.»

ما می‌خواهیم اجرای سیاست خارجی ایران را برای آن‌ها دشوار کنیم، ما به ادامه فشار بر این رژیم ادامه می‌دهیم و هنوز در مراحل اولیه هستیم
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران

او در مورد این که آیا هیچ مهلت یا مجوزی دیگر اضافه خواهد شد گفت:‌«به هیچ‌وجه هیچ‌گونه معافیتی دیگر نه صادر و نه تمدید می‌شود. الان فقط بین چهار یا پنج کشور مانده‌اند که خرید نفت از ایران را ادامه می‌دهند. وقتی دوم ماه مه این معافیت‌ها منقضی می‌شود، دیگر معافیتی در کار نخواهد بود.»

برایان هوک گفت:‌«ما فکر نمی‌کنیم هیچ کشوری بخواهد ریسک تحریم شدن از سوی آمریکا را بپذیرد. تا همین امروز هیچ کشوری چنین چیزی را انتخاب نکرده است. حدود ۲۰ کشور بودند که از ایران نفت می‌خریدند و همه آن‌ها آن را متوقف کردند. ما در اصل به کشورهای جهان یک انتخاب پیشنهاد می‌کنیم:‌ یا می‌توانید به معاملات خود با آمریکا ادامه دهید یا می‌توانید از ایران نفت خام بخرید. انتخاب بین یکی از این دو گزینه، تصمیم دشواری نیست.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در مورد اعتراض مطرح شده از سوی چین گفت:‌«چیزی که برای چین مهم است،‌ حفظ ادامه‌دار عرضه نفت خام است. ما با عربستان سعودی مذاکره کردیم و امروز بیانیه‌ای منتشر کرده و تاکید کردند هرگونه خلاء در مورد کاهش نفت ایران را پُر خواهند کرد. نفت خام ایران، چیز کمیابی نیست و شماری از کشورها هستند که می‌توانند نیاز انرژی چین را تامین کنند و هیچ مشکلی در بازار تقاضای نفت در پی تصمیمی که ما گرفتیم (تحریم کامل نفت ایران) به وجود نخواهد آمد.»

برایان هوک افزود:‌«تمامی پیش‌بینی‌های ما نشان می‌دهد عرضه از تقاضا بالاتر خواهد بود. هم عربستان سعودی آماده حل هرگونه نیاز در بازار است،‌ ایالات متحده آمریکا هم تولید (نفت خام) خود را بیشتر کرده است. همه موارد تعیین کننده نشان می‌‌دهد ما بازار نفت خامی با ثبات خواهیم داشت. پس اگر موارد تعیین‌کننده برای شما مهم باشد، آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی آماده تامین هرگونه نیاز لازم هستند.»

او اضافه کرد: «پس از اعلام کمی افزایش قیمت در بازار دیده شده ولی چند عامل پشت آن بود که حتی به قبل از اعلام رسمی بازمی‌گردد. اگر به موارد حساس در جغرافیای سیاسی نگاه کنید می‌بینید که محاسبه خوبی بین امنیت ملی و منافع اقتصادی خود انجام داده‌ و آن را به تعادل خوبی رسانده‌ایم. یک و نیم میلیون بشکه از سبد نفتی ایران خارج کردیم و هیچ آسیبی به بازار نفت نرسانده است.»

برایان هوک در پایان گفت:‌«قدم بعدی این است که ما را در موقعیت بهتری به لحاظ اهرم‌های اقتصادی قرار می‌دهد. سهم زیادی از درآمد رژیم از صادرات نفت می‌آید. پس اگر می‌خواهید محاسبات ایران را برای تامین بودجه تمامی جنگ‌های نیابتی در خاورمیانه تغییر دهید، باید حوزه نفت را جدی بگیرید. ما تاثیرات آن‌ را از قبل دیده‌ایم. ایران برای تامین تعهدات مالی خود به حزب‌الله و حماس و شبه‌نظامیان نیابتی شیعه خود در سوریه، با مشکل روبرو شده است. ما می‌خواهیم اجرای سیاست خارجی ایران را برای آن‌ها دشوار کنیم، ما به ادامه فشار بر این رژیم ادامه می‌دهیم، هنوز در مراحل اولیه هستیم و ایران با یک انتخاب روبرو است: یا می‌تواند مانند یک کشور عادی رفتار کند‌ یا می‌توانند شاهد فروپاشی اقتصاد خود باشد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG