لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

سرمقاله هیئت تحریریه وال استریت جورنال؛ بهترین اقدام برای جمهوری اسلامی توقف صادرات تروریسم است


هیئت تحریریه روزنامه آمریکایی وال‌استریت جورنال سرمقاله روز سه شنبه خود را در مقاله ای با عنوان «یک هدف برای صادرات نفت ایران: صفر» به لغو معافیت خرید نفت ایران توسط ایالات متحده اختصاص داده است.

در این یادداشت، به شماری از دشواری‌های تحریم کامل نفت ایران از سوی آمریکا اشاره شده و آمده است: به رغم افزایش قیمت احتمالی در بازار داخلی آمریکا، پرزیدنت ترامپ به ادامه فشار بر ایران برای رسیدن به تغییر رفتار، ادامه داده و بهترین گزینه برای ایران، پایان دادن به صادرات تروریسم است.

در این مقاله، با اشاره به کمک عربستان و امارات برای تامین نفت مشتریان ایران، آمده: غیر از همکاری و حمایت اعلام شده از سوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی، منابع آمریکا هم آماده‌اند تا روند تولید را بالا ببرند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه دوم اردیبهشت و در زمان اعلام تحریم کامل نفت ایران از سوی آمریکا گفت از زمان بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ۱۰ میلیارد دلار از درآمد‌های رژیم قطع شده است.

سرمقاله وال استریت جورنال تاکید دارد: این سیاست پرزیدنت ترامپ ممکن است باعث بالا رفتن قیمت بنزین در آمریکا شود و هیچ رئیس جمهوری با نزدیک شدن به زمان انتخابات حاضر نیست چنین ریسکی را قبول کند. با این حال، به کاخ سفید باید اعتبار داد که چنین مصمم سیاست خود را دنبال می‌کند.

وال‌استریت جورنال نوشته اگر ایران می‌خواهد تحریم‌ها برداشته شود، بهترین راه این است که صادرات تروریسم را پایان داده و توافق اتمی خود را مورد مذاکره دوباره قرار دهد.

از زمان خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها توسط پرزیدنت ترامپ، آمریکا به حدود هشت کشور اجازه‌های ۱۸۰ روزه برای خرید نفت و میعانات گازی داده بود تا در این مدت منبع دیگری به جای جمهوری اسلامی جایگزین کنند. این معافیت روز دوم مه به پایان می‌رسد.

وزیر خارجه آمریکا دوشنبه ۱۴ آبان ماه همزمان با بازگشت همه تحریم‌های ایران گفته بود که هشت کشور چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا، یونان و تایوان از تحریمهای نفت و گاز ایران معاف شدند.

اواخر بهمن ماه گذشته اما برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خبر داده بود که سه کشور از هشت کشوری که از ایالات متحده برای خرید نفت ایران معافیت گرفته بودند، خرید نفت خود را در حال حاضر به صفر رسانده‌اند.

پیش از آن نیز،‌ برایان هوک در ۲۲ دی در نشستی در امارات هشدار داده بود که آمریکا معافیت از تحریم خرید نفت از ایران را تمدید نمی‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG