لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

اوباما: زندان گوانتانامو امنیت ملی آمریکا را تضعیف می‌کند


رئیس جمهوری آمریکا طرح دولت خود را برای بستن بازداشتگاه نظامی گوانتانامو، که در خلیج گوانتانامو در کوبا واقع است، اعلام کرد. باراک اوباما روز سه شنبه گفت این بازداشتگاه امنیت ملی ایالات متحده را پیش نمی برد، بلکه موجب تضعیف آن می شود.

باراک اوباما گفت اگر ما اکنون به این موضوع رسیدگی نکنیم، چه زمانی می خواهیم این کار را انجام دهیم؟

رئیس جمهوری آمریکا این سخنان را پس از آن بیان کرد که وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه طرح بستن بازداشتگاه گوانتانامو را به کنگره آمریکا تحویل داد. آقای اوباما از کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان خواست تصمیمی اتخاد کنند که تاریخ در مورد آنها خوب قضاوت کند و از همه خواست بر اساس "درس هایی که در ۱۵ سال گذشته یاد گرفته" اقدام کند.

جمهوریخواهان از پیشنهاد آقای اوباما برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو انتقاد کرده اند. بر اساس طرح پنتاگون، با تعطیلی گوانتانامو، احتمالا ۱۳ سایت دیگر داخل آمریکا ایجاد می شود که ارتش می تواند گروهی ۳۰ تا ۶۰ نفره از بازداشت شدگان را به آن مکان ها منتقل کند. برخی از اماکن احتمالی شامل زندان های فدرال در کانزاس، کلرادو، کارولینای جنوبی و همچنین تاسیسات نظامی می شود.

یک مقام ارشد دولتی گفت با انتقال زندانیان از گوانتانامو در کوبا به آمریکا، پنتاگون بین ۶۵ تا ۸۵ میلیون دلار در سال کمتر هزینه می کند. یک مقام به صدای آمریکا گفت از ۹۱ بازداشتی باقیمانده در گوانتانامو، انتقال ۳۵ نفر به کشورهای دیگر تا تابستان امسال مورد تایید قرار گرفته است.

بازداشتگاه گوانتانامو در سال ۲۰۰۲ میلادی و در پی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و تحت ریاست جمهوری جرج بوش ایجاد شد. تقریبا ۸۰۰ نفر از آن زمان و در دوره های مختلف در این بازداشتگاه زندانی بوده اند. بسیاری از آنها مدت های طولانی بدون آن که محاکمه شوند، در گوانتانامو بودند. بسیاری از بازداشت شدگان از آن زمان، به کشورهای خود و یا کشورهایی که حاضر به پذیرش آنها شدند، بازگشته اند.

باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ وعده تعطیلی گوانتانامو را در جریان انتخابات ریاست جمهوری داد.

XS
SM
MD
LG